آیا لباس شما بر روی پیشرفت کاری شما اثر می گذارد؟
آیا لباس شما بر روی پیشرفت کاری شما اثر می گذارد؟
0 نظر
1394/09/25

آیا لباس شما بر روی پیشرفت کاری شما اثر می گذارد؟

نحوه پوشش و اثرات آن در محیط کاری


NF/15

آیا لباس شما بر روی پیشرفت کاری شما اثر می گذارد؟

جف هیدن

سالها پیش در یک کارخانه کار می کردم.زمانی که کالج بودم در یک کارخانه دیگر کار می کردم ، هویت خودم را بیشتر نزدیک به کارگران می دانستم تا آنهایی که " کت و شلواری" بودند ( با اینکه بیشتر همکاران به من " بچه دانشگاهی" خطاب می کردند.(

یک روزی مدیر واحد ما یک لحظه ایستاد. در مورد کارهایی که کرده بودم ، سوال کرد. در مورد تحصیلاتم سوال کرد. در مورد اهداف کاری من سوال کرد.

گفتم " دوست دارم سرپرست بشم" و یک روز " یک کاری مثل شما داشته باشم".

خندید و گفت " آفرین. من از کسانی که آروز و رویا دارند خوشم می آید". سپس کمی سکوت کرد.

بعد گفت "ولی خوب اگر این چیزی است که واقعا می خواهی" و تو چشم های من نگاه کرد و گفت " اولش باید سر و وضعت به کاری که دوست داری بخوره"

من متوجه شدم که چه چیزی می خواست بگوید ولی تصمیم گرفتم سکوت اختیار کنم. از او پرسیدم " منظور شما چیست؟"

گفت " دور وبر خودت را نگاه کن". "سرپرست ها چه جوری لباس پوشیده اند؟" رفتار آنها چگونه است؟ هیچ کسی فکر نمی کند که تو سرپرست مواد هستی تا اینکه واقعا ببینند که مانند یک سرپرست رفتار می کنی—ولی الآن به هیچ وجه مثل قیافت مثل یک سرپرست نیست".

اوحق داشت. من یک شلوار جین قراضه پر از سوراخ پوشیده بودم. ( ولی چرا باید این حرف را بزند؟ من که تمام مدت دستم تو روغن بود). یک تی شرت نیمه پاره پوشیده بودم ( خب چرا نه؟ وسط تابستان گرم بود و می خواستم راحت باشم). موهام هم حسابی بلند بود.

از او پرسیدم " مگرنباید کار کردن من مهم باشد؟ این چه ربطی به لباس پوشیدن من دارد؟"

گفت " اگردر دنیایی زندگی می کردیم که همه چیز سر جاش بود ، توحق داشتی". "ولی ما در یک دنیای کامل زندگی نمی کنیم. حرف منو گوش کن: اگر می خواهی در کارت پیشرفت کنی...توجه داشته باش که سر و وضعت مثل آدم هایی باشه که در اون کار هستند".

در مورد این گفتگو سالها فکر کردم.

من خیلی آدم ها را استخدام کردم و به آنها ارتقاء شغلی دادم ، آدم هایی که همشون سر و وضع خود را مطابق عرف درست می کردند و هیچ کدام آنها تحفه ای نبودند. همینطور آدم هایی را استخدام کردم وارتقاء دادم که اصلا توجهی به سرو وضع خود نداشتند و این دسته همشون تو کارشون ستاره بودند.

من اعتقاد دارم که ضاهر شما و تا حد بسیار بالایی رفتار شما ، هیچ ربطی به مهارت های شما ، استعداد های شما و مناسب بودن شما برای کار ندارد.

ولی رئیس آن زمان من حق داشت:دنیای ما دنیای کاملی نیست. هنوز هم آدم ها در مورد ما فکر هایی می کنند ، بر پایه لباس ما و طرز رفتار ما...و خیلی چیزهای دیگر ، مثل: وزن ، قد ، جنسیت ، قومیت و هزار تا چیزهای دیگر که ارتباطی به کارآیی و توان ما ندارند.

خب بنابراین بهتره که همرنگ جماعت باشیم؟

مناسفانه ، مثل اینکه اینجوری به نظر می آید. کسانی که افراد دیگر را استخدام می کنند و ارتقاء می دهند، آن ها هم افراد عادی هستند و معمولا درگیر افکار سنتی و همه پسند. کسانی که شما را استخدام می کنند و ارتقاء می دهند، دوست دارند شما هم مثل آنان باشید.

وفراموش نکنید زمانی که کسی را استخدام می کنید یا ارتقاء می دهید که شبیه دیگران است، نشان می دهید که ریسک بر نمی دارید و مجموعه در خطر نمی افتد. من می دانم آن زمان دانشجویی با آن موها و طرز لباس پوشیدنم، مانند یک وحشی به نظر می آمدم.

ولی باز باید از خودمان بپرسیم: بهتر نیست که خودمان باشیم؟ و اطمینان داشته باشیم که دیگران ارزش های ما درک می کنند...تجارب ما، استعداد های ما...منحصر به فرد بودن ما؟

با تاسف باید بگویم که این رفتار پیشرفت حرفه ای شما را به خطر می اندازد. اگر هدف پیشرفت دارید و بخواهید منحصر به فرد بمانید، پیشرفت شما بسیار دشوارتر خواهد شد. ولی اگر منحصر به فرد بودن شما، به هر دیدی از همه چیز برای شما مهمتر است، همین راه را پیش بگیرید.

من نمی توانم یک قضاوت صددرصد داشته باشم ولی تغییر نحوه لباس پوشیدن و کمی تعدیل در رفتارم، به نظرم خیلی روی پیشرفت من تاثیر گذاشت. مدت های طولانی لباس پوشیدن و رفتار خودم را با ملزمات محیط کاری خود تطابق نمی دادم و به نظر خیلی ها کاندیدای مناسبی نمی آمدم.

این نظرمن بود.شمادر مورد نحوه لباس پوشیدن چه فکر می کنید؟

 

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران

منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی

88457893

 

 برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد