باور های شما می توانند زندگی شما را تغییر دهند
باور های شما می توانند زندگی شما را تغییر دهند
35 مشاهده
0 نظر
1394/09/25

باور های شما می توانند زندگی شما را تغییر دهند

تاثیر باورها بر مسیر زندگی


NF/20

باور های شما می توانند زندگی شما را تغییر دهند

دیپاک چوپرا

زندگی بدون داشتن الگوهایی از باورهای مختلف میسر نیست. درست است که باورها در سکوت وجود دارند ولی این بدان معنی نیست که قدرتمند نیستند. بیشتر انسان ها در کار خود پیرو باورهایی هستند، همینطور در مذهب، تعهد به خانواده و انواع و اقسام ارزش هایی که برای آنها محترم است. ولی مشکل آن جایی آغاز می شود که باورهای شما بر شما غلبه می کنند و بر روی صندلی فرماندهی می نشینند. بیشتر رفتارهای خصمانه در سراسر جهان مرتبط با یک باور عمیق هستند(در مسائل قومی، افراط مذهبی و تقسیم کردن بشریت به "ما" و "دیگران")، باورهایی که افرادی را که در دام آن افتاده اند را، مسموم می کنند.

این گونه افراد دیدِ نسبت به دو چیز را از دست داده اند. در ابتدا فکر می کنند که کنترل بر روی باورهای خود را دارند و نه بالعکس. ثانیا، سویچی که می تواند یک باور جدید را به وجود آورد، همچنین و همزمان واقعیت جدیدی را نیز به وجود می آورد. وقتی که دشمنان به متحدین تبدیل می شوند، وقتی دلسردی به عنوان کمال ، قربانی بودن به عنوان قدرتمند بودن و بی نیاز بودن، تلقی می گردد، آن سویچ می چرخد و واقعیت ها تغییر می یابند.

قدرتمند ترین باورها آن هایی هستند که من اسم آن ها را باورهای ریشه ای گذاشته ام ، برای اینکه به شما هویت می دهند. اگر کسی عمیقا معتقد باشد که "یک بَرنده " است و شخص دیگری باور داشته باشد که "کسی او را دوست ندارد"، نتیجه باورهای آن ها می تواند واقعیت های کاملا متفاوتی باشد. بسیار مهم است که باورهای ریشه ای مثبت را پرورش داد و از آن ها در زندگی روزمره استفاده کرد. هر چقدر بیشتر از باورهای ریشه ای استفاده نمایید، واقعیت زندگی شما به همان نسبت پویا تر و متغیر تر خواهد بود.

چهار نوع از باورهای ریشه ای در زندگی شما تاثیر به سزایی خواهند گذاشت:

عشق

برای خود ارزش قائل بودن

احساس ایمنی و امنیت

احساس کمال

در قلب هر کسی باوری در مورد هر کدام از چهار باور نامبرده وجود دارد و این باور همیشه به آسانی قابل تغییر نیست.در طول زندگی شما باورهای ریشه ای شما فرم گرفته اند و در عین حال باورهای ریشه ای شما به زندگی شما فرم خاص خود را بخشیده اند. در مورد عشق فکر کنید. به چند باور ریشه ای اشاره می کنم که فرد می تواند در مورد عشق داشته باشد ؛ یا مثبت یا منفی.

 

باورهای منفی:

من آدم زیاد دوست داشتنی ای نیستم

عشق کوتاه مدت است

عشق به راحتی می تواند به نفرت تبدیل گردد

عاشق شدن یک توهم است ، نوعی از یک بیماریه رومانتیک

 

باورهای مثبت:

حق من عشق بی قید و شرط است و من هم می خواهم آن را بدهم

عشق ابدی است

وجدان حامل قدرت عشق است

عشق انسانی می تواند با عشق آسمانی ارتباط پیدا کند و به حد آن برسد

همانطوری که مشاهده می نمایید، کسی که باور به دسته دوم دارد، خوشحال تر و کامل تر از کسی است که اعتقاد به دسته اول دارد.اگر امکان انتخاب وجود داشته باشد، کسانی که مطالب انگیزه ساز در مورد عشق را می خوانند ، معمولا می گویند " خوب نبود اگر می شد..؟" به عبارت دیگر، در زندگی خصوصی خود تجارب متفاوتی در رابطه با عشق داشته اند ، نه کاملا مثبت و نه کاملا منفی.ولی باورهای ریشه ای مانند یک جعبه از عقاید نیستند که آن ها را بیرون بکشید و اگر وقت داشته باشید، بررسی نمایید. آن ها مانند مایکرو چیپ ها می مانند ، جایی در سطحی از فکر قرار گرفته اند و مرتب پیغامی را که در آن ها نهفته است ، ارسال می کنند.

این پیغام ها تغییر نمی کنند مگر اینکه شما آگاهانه در صدد تغییر آن باشید. اگربه حال خود گذاشته شوند، مایکروچیپ ها به صورت مکانیکی همان وظیفه را انجام می دهند. بدین ترتیب دختر جوانی که باور او این است که "مرا کسی دوست ندارد" به احتمال قوی روزی یک خانمِ بالغ خواهد بود که باز هم همان باور را دارد، برای اینکه در طی سالهایی که گذشته، مایکروچیپ همانطور به ارسال پیغام ادامه داده است، همان پیغام همیشگی و احتمالا شخصیت آن دختر کوچک که حال خانمی است ، خود را به باور خود تطبیق خواهد داد و بدین ترتیب عشق و احساس ارزش به خود، هر دو متاثر خواهند شد.

اگر می خواهید زندگی شما در سطح عمیق باورهای ریشه ای شما تغییر یابد، آگاهی قدرتمند ترین متحد شما خواهد بود.

من به شما راه مفیدی را برای تغییر یک باور ریشه ای پیشنهاد می کنم. یکی از چهار مورد: عشق، برای خود ارزش قائل بودن، احساس ایمنی و امنیت، و احساس کمال را انتخاب نمایید. بنشینید و یک ورقه بردارید و دو عنوان را تعریف کنید، "باورهای مثبت من" و "باورهای منفی من". اکنون تمام باورهای خود نسبت به، مثلا عشق را، به روی کاغذ بیآورید. خودتان را محدود نکنید. هر نوع باوری را که به مغزتان خطور می کند، یادداشت کنید.

 در هفته ای که پس از نوشتن لیست پیش رو دارید، حداقل دوبار نگاهی به لیست خود بیندازید.به طرف منفی و مثبت نکاتی را اضافه کنید-خواهید دید که باورهای ریشه ای سخت تر به بالا صعود می کنند.حال که لیست را تکمیل کرده اید، وقت بگذارید و آن ها را ارزیابی کنید.به هر باور خود ارزیابی خاصی بدهید:

S

برای باور قوی

W

برای باور ضعیف

U

برای باور نامطمئن ویا غیر محتمل

شما در حال ترسیم باورهای خود هستید ، کاری که به شما خیلی کمک خواهد کرد. از آنجایی که این ترسیم ارتباط خصوصی شما با خودتان است ، خجالت نکشید از اینکه باوری که فکر می کنید غیر قابل قبول و یا اشتباه است را، یادداشت نمایید. اکنون زمانی فرا رسیده است که به همه باورهای خود رسیدگی کنید.

حال به پرورش تغییر بپردازید. یک باور قوی منفی ویک باور مثبت قوی را انتخاب کنید. برای مثال، باور منفی می تواند این باشد " فقط تعداد کمی از آدم ها من را دوست دارند" و باور قوی برای مثال می تواند باشد "عشق میتواند شفا بخش باشد". این یک نوع تمرین مغزی است که به وسیله آن شما راه های مختلفی برای فکر و احساس خود، تعریف می کنید. خب حال با این دو باور، شما چه کارهایی میتوانید انجام دهید؟

" فقط تعداد کمی از آدم ها من را دوست دارند"

برای به حداقل رساندن این باور، باید در مورد عشق خارج از حیطه دوستان و آشنایان و خانواده خود، احساس امنیت بیشتری به دست آورید. به خود بگویید که این امکان دارد. چون فقط الآن افراد کمی شما را دوست دارند ، این بدین معنی نیست که در آینده هم دیگران شما را دوست نخواهند داشت ، اگر شما بخواهید که شما را دوست داشته باشند. از جایی که امن احساس می کنید شروع کنید، برای مثال در چادری که بچه های بی پناه در آن زندگی می کنند – در چنین مکان هایی به سرعت خواهید دید که انسان ها چقدر شکر گزار و قدردان هستند، که این ها خود نشانه ای از عشق و دوست داشتن است. سعی کنید خود را با افرادی احاطه کنید که دیگران را دوست دارند- این گونه افراد کم نیستند.این گونه آدم ها به صورت عمیقی عاشق کارشان، هدف خود، رسالت خود و نگرش خود به انسانهای دیگر و زیبایی طبیعت هستند. راه های بی نهایتی برای ابراز عشق وجود دارد ووقتی که شما جزئی از آنها باشید ،شما هم جزئی از این عشق خواهید بود.

"عشق میتواند شفا بخش باشد"

برای گسترش وافزایش قدرت این باور، می توانید دو مسیر را انتخاب نمایید: شفا بخشی به خودتان و یا شفا بخشی به دیگران. هر دو با هم در ارتباط هستند و خوب است که با زمان و در حال پیشرفت بر روی هر دو تمرکز نمایید. ولی شما فقط زمانی می توانید عشق را به دیگران انتقال دهید که خود عشق را نهادینه کرده باشید. بنابراین آدم ها در ابتدا با شفا بخشی به خود شروع می کنند. این پروژه با اهمیت دادن به خودتان شروع می شود، با ابراز علاقه به خودتان از طریق اتخاذ روش های زندگی سالم-رژیم، ورزش، خواب کافی و مدیریت استرس- روش هایی که احساس رفاه شما را افزایش می دهند. هر کاری که در راستای اهمیت دادن به بدن و روح خود انجام می دهید، نوعی از خود شفا بخشی بر پایه علاقه به خودتان است. سپس نوبت به شفقت به خود می رسد که به معنای با محبت تر بودن و بخشنده تر بودن با خوداست. بعد از آن مرحله تصفیه روح آغاز می گردد، خارج کردن پس مانده های مسموم از گذشته، زخم های قدیمی ، خاطرات بد ، دوری از روش زندگی منسوخ. نهایتا مرحله ارتباط با خودتان در سطح بالاتری فرا می رسد ، این مرحله همواره منبع شفا و عشق در زمان واحد بوده است/

من در اینجا فقط نظر به دو باور در میان باورهای بسیار زیاد داشته ام ولی پروسه کلی برای همه باورها یکسان است، چه مثبت چه منفی. شما آگاهانه می توانید ورود افکار منفی را کاهش و ورود افکار مثبت را افزایش دهید. پیاده سازی چنین برنامه ای دستیابی شما را به زندگی پویا تضمین می کند، برای اینکه هیچ چیزی بیشتر از دستیابی به کنترل بر باورهای ریشه ای به شما امکان تغییر و دگرگونی را نخواهد داد. با تغییر ودگرگونی به تدریج شما هم تغییر می کنید، در سفری که پایان ندارد و پایه آن بر روی عمیق ترین باور شما ، یعنی باور به خودتان و آن کسی که هستید، قرار دارد.

دکتر دیپاک چوپرا، موسس بنیاد چوپرا و از بنیانگذاران مرکز چوپرا برای رفاه می باشد، پیشگام مشهور جهانی در پزشکی اَنتِگراتیو و دگرگونی شخصی و عضو خوشنام در برجسته ترین انجمن های پزشکی جهانی است. دکتر چوپرا نویسنده بیش از 80 کتاب است که به 43 زبان ترجمه شده است، برخی از این کتوب در میان پرفروش ترین کناب های منتخبه نیویورک تایمز قرار دارند.

 

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران

منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی

88457893

 برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد