چرا نگرش مهم تر از ضریب هوشی است
چرا نگرش مهم تر از ضریب هوشی است
0 نظر
1394/09/29

چرا نگرش مهم تر از ضریب هوشی است

نحوه نگرش افراد راهی برای موفقیت بیشتر


NF/29


چرا نگرش مهم تر از ضریب هوشی است
دکتر تریویس بردبری
وقتی موضوع موفقیت است، خیلی راحت می شود فکر کرد که افرادی که خیلی باهوش هستند ، از همه ما جلو می زنند. ولی تحقیقات اخیر دانشگاه استنفورد نظر شما و همینطور نگرش شما را تغییر خواهد داد.
کارول دووک، روانشناس، در طی تمام زمان حرفه ای خود به مطالعه نگرش و کارآیی پرداخته است و آخرین تحقیقات او نشان می دهد که نگرش شما بیشتر از ضریب هوشی شما موجب پیشرفت شما است.
دووک به این نتیجه رسید که نگرش عمیق افراد مختلف به دو دسته تقسیم می گردد:
طرز فکر غیر قابل تغییر
و طرز فکر پیشرو
با طرز فکرغیر قابل تغییر، باور شما بر این است که شما همانی هستید که هستید و نمی توانید خود را تغییر دهید. این طرز فکر زمانی که شما به چالش می افتید، مشکل ساز است، برای اینکه هر چیزی به نظر شما دشوار و غیر قابل حل می آید.
افرادی طرز فکر پیشرو دارند، بر این باورند که با تلاش ، بهبود امکان پذیر است. این گونه افراد کارآیی بیشتری از افرادی با طرز فکر غیر قابل تغییر دارند، حتی اگر ضریب هوشی آنها پایین تر باشد ، چون چالش ها را می پذیرند، چالش ها را فرصتی برای فراگیری و تجربه، تلقی می کنند.
به نظر عوام ، داشتن توانایی، مانند هوشمند و زرنگ بودن، موجب اعتماد می شود. درست است ولی فقط زمانی که کار آسان است. عامل موثر در زندگی این است که چگونه با چالش ها و شکست ها برخورد می کنید. افرادی که طرز فکر پیشرو دارند، شکست ها را می پذیرند.
طبق نظرات دووک، موفقیت در زندگی در ارتباط با نحوه مرتفع کردن شکست ها است. دووک روش افراد با طرز فکر پیشرو را در ارتباط با شکست ها، این چنین توصیف می کند:
" شکست یعنی یک سری از اطلاعات- ما اسم آن را شکست می گذاریم، ولی بیشتر شبیه به این است" خب نشد و من یک محلل مشکلات هستم، پس یک چیز دیگر را امتحان می کنم.
فرقی نمی کند که شما در کدام دسته باشید، شما هم می توانید تغییراتی بدهید و طرز فکر پیشرو را نهادینه کنید. حال چند استراتژی را به شما معرفی می کنم که بر روی طرز فکر شما اثر می گذارد و شما را به سوی مسیر پیشرفت هدایت می کند:
درمانده نباشید
همه ما زمان هایی را داشته ایم که کاملا احساس درماندگی کرده ایم. باید ببینیم که چه عکس العملی به این احساس نشان می دهیم. یا از این احساس چیزی یاد می گیریم و پیش می رویم و یا اینکه در خود فرو می رویم و روحیه خود را از دست می دهیم. افراد موفق بی شماری هستند که هیچگاه موفق نمی شدند اگر تسلیم احساس درماندگی می شدند. والت دیسنی از شرکت کانزاس سیتی استار اخراج شد، چون گفتند که " قدرت تخیل ندارد و ایده های خوب هم ندارد".
اپرا وینفری از کار خود به عنوان پرزنتر تلویزیون بالتیمور اخراج شد، چون "داستان های خود را زیادی احساسی بازگو می کند".
هنری فورد دو شرکت ورشکسته اتوموبیل سازی داشت تا اینکه بالاخره با شرکت فورد موفق شد.
استیون اسپیلبرگ در مدرسه سینمایی یو اس سی، چندین بار رد شد.
فقط فکر کنید که چه اتفاقی میا فتاد اگر افراد نامبرده طرز فکر غیر قابل تغییر داشتند. اگر این طور بود، تسلیم می شدند. افرادی که طرز فکر پیشرو دارند، احساس درماندگی نمی کنند چون می دانند که برای نیل به موفقیت باید شکست سخت را متحمل شوند ، به زمین بیفتند و دوباره برخیزند و مشت بزنند.
شور و هیجان داشته باشید
افراد قدرت یافته بدون وقفه شور و هیجان دارند. همیشه کسانی هستند که به طور طبیعی از شما با استعداد تر هستند ولی اگر استعداد شما کمتر باشد، می توانید آن را با شور و هیجان جبران کنید. افرادی که شور و هیجان دارند، بدون وقفه به سوی برتری پیش می روند. وارن بافت توصیه می کند که فعالیت هایی را که برای آنها بیشترین شور را دارید، شناسایی کنید. وارن بافت تکنیک 25/5 را توصیه می کند. 25 چیزی را که برای شما از همه مهمتر هستند، یادداشت کنید. پس از آن 20 چیزی را که کمتر برای شما اهمیت دارند ، خط بزنید. آن 5 تا چیزی که می مانند، چیزهایی هستند که شما واقعا دوست دارید. باقی چیزها اتلاف وقت است.
اقدام به عمل کنید
اینچنین نیست که افرادی که طرز فکر پیشرو دارند ، می توانند بر نگرانی های خود غلبه کنند چون از ما بیشتر جرات دارند ، آنها فقط به خوبی می دانند که نگرانی و ترس ا حساسات را فلج می کنند و بهترین راه برای مرتفع کردن این فلج شدن این است که اقدام به عملی بکنند.افرادی که طرز فکر پیشرو دارند ، قدرت یافته هستند و افرادی که این قدرت را به دست می آورند، می دانند که هیچگاه "زمان مناسب" برای پیشروی وجود ندارد ، ،بنابراین صبر نمی کنند، به پیش می روند. وقتی اقدام به عمل می کنید ، تمام ترس و نگرانی شما تبدیل به انرژی مثبت و متمرکز می شود. ( یعنی قدرت می یابید-مترجم)
سپس بقیه راه را برو
افراد قدرت یافته همه سعی خود را تا آخر به خرج می دهند، حتی در بدترین روزهای زندگی خود. همواره فشار می آورند که باز هم پیش بروند. یکی از شاگردان بروس لی هر روز با او سه مایل می دوید. یک روز داشتند مایل سوم را تمام می کردند که بروس گفت "بیا دو مایل بیشتر بدویم". شاگرد او خسته بود و گفت "من اگر بیشتر بدوم، می میرم". جواب بروس چه بود؟ " پس بمیر". شاگرد او اینقدر عصبانی شد که 5 مایل را تمام کرد. خسته و عصبانی ، از بروس در مورد حرفی که زده بود، توضیح خواست و بروس چنین گفت: " اگر ترک کنی ، تو هم ممکن است بمیری. اگر برای هر کاری که انجام می دهی، مرزی تعریف کنی ، چه کار فیزیکی و چه هر کار دیگر، بر روی کل زندگی تو تاثیر خواهد گذاشت. بر روی کار تو، اخلاقیات تو، بر روی تمام وجودت. مرزی وجود ندارد. به جایی میرسی که مانند زمین مسطح می ماند و به نظر می آید دیگر نمی توانی صعود کنی، ولی نباید متوقف شوی، باید ادامه دهی. اگر این سعی اضافه تو را کشت، خب کشته. یک مرد باید بی وقفه سطح خود را بالا ببرد."
اگر هر روز کمی بهتر نشوی، احتمالا در حال هر روز کمی پس رفتن هستی- و اگر این طور باشد، این که زندگی نیست.
حالا نتیجه حاصل خواهد شد
افرادی که طرز فکر پیشرو دارند، می دانند که بعضی مواقع شکست می خورند، ولی آنها هیچ وقت نتیجه گرایی را رها نمی کنند. وقتی نتیجه گرا باشید، نتیجه حاصل می شود انگیزه پیدا می کنید و این غذای چرخه قدرت سازی است.به هر حال اگر پیگیر موفقیت نیستید، چرا خود را زحمت می دهید؟
منعطف باشید
هر کسی با مشکلات پیش بینی نشده برخورد می کند. افرادی که دارای طرز فکر پیشرو و قدرت یافته هستند ، مشکلات را به عنوان مرحله ای از پیشرفت تلقی می کنند و نه به مثابحه عاملی که آنها را باز می دارد. زمانی که موقعیتی پیش بینی نشده فرد قدرت یافته را به چالش می کشد، او انعطاف به خرج می دهد و نتیجه را به دست می آورد.
وقتی که امور به روال شما پیش نمی رود، شاکی نباشید
شاکی بودن یک نشانه واضح از طرز فکر غیر قابل تغییر است. طرز فکر پیشرو در هر چیزی پیگیر فرصتی است، بنابراین جایی برای شکایت نمی ماند.
نتیجه 
با یادداشت کردن نحوه برخورد و پاسخ شما به مسائل کوچک، می توانید هر روز توان خود را افزایش دهید.

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی
88457893برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد