چگونه نباید یک کارمند کارآمد را مدیریت کرد
چگونه نباید یک کارمند کارآمد را مدیریت کرد
0 نظر
1394/09/29

چگونه نباید یک کارمند کارآمد را مدیریت کرد

کارمندان قوی و کارآمد


NF/30چگونه نباید یک کارمند کارآمد را مدیریت کرد

دکتر مارلا گوتشالک
من کارمندان بسیار قوی و کارآمدی را دیده ام که در کار خود غرق شده اند.
روزهای آنها با وظایفی می گذشت که اصلا منطبق بر ارزش کاری آنها نبود. از آنها کار زیاد می کشیدند – ولی برای آنها این نوع کارها بسیار آسان بود. این نوع کارمندان ناامید می شوند و روحیه خود را از دست می دهند. وقت خود را به رفع مشکلاتی می گذرانند که همکاران آنها باعث آن هستند و آن کارهایی را که شایسته آن هستند ، به نحوی پنهانی انجام می دهند. به عبارتی برای اینکه نسبت به دیگران برتر هستند، مجازات می شوند.
این اشباه در سطوح مختلفی صورت می گیرد.
اگر چنین شیوه هایی در سازمان شما انجام می شود، باید در برخورد نسبت به آن بسیار محتاط باشید. برای ایجاد تغییر شما نظر به تغییر قوانین نانوشته سازمان را دارید و این کار راحتی نیست.
تحقیقات نشان می دهد که آن دسته از کارمندان شما که کمتر کار می کنند ، ممکن است در زمره کارآمد ترین نیروهای شما باشند و این واقعیت بر ضد تصورات قدیمی است و بدین ترتیب ریسک تصمیم گیری پیوسته افزایش پیدا می کند. این واقعیت موجب ظهور مشکلات جدیدی می شود. یک روز صبح سرکار می آیید و می بینید که یک نیروی بسیار قوی شما نامه استعفای خود را روی میز شما می گذارد.
آیا این اتفاق مایوس کننده است؟ می توانستیم از این اتفاق جلوگیری کنیم. شما احساس باخت دارید . آنها فکر می کنند که از یک محیط خطرناک فرار کرده اند.
ازاین چند روش اجتناب کنید که به کار مندان قوی خود آسیبی وارد نکنید:
مجازات کردن آنها برای صلاحیت بالایی که دارند
من این را یک بار شنیده ام، به واقع من این را هزاران بار شنیده ایم. چون صلاحیت بالایی دارند ، به نحوی حل هر مشکل کوچک سازمانی را هم به دوش آنها می اندازند. به واقع این نوع کارمندان دو نوع مشکل دارند: چالش های کل گروه و چالش های خودشان
تکیه بر آنها به عنوان مسئول آموزش غیر رسمی
صریح بگویم، این وظیفه اصلی آنها نیست. اگر کارمندان جدید شما قادر به انجام وظایف ساده نباشند، شدت مشکلات سازمانی شما بسیار بالا خواهد بود. کارمندان کارآمد برای حل مسائل کوچک نزد شما نیآمده اند.
محول کردن وظایف بدون چالش
وقتی سرتان شلوغ است و سرعت عمل مهم است، شما بر روی کارآمد ترین نیروهای خود تکیه می کنید که کارها را انجام دهند ولی کارمندان کارآمد در زمان هایی که جریان کارها آرام تر پیش میرود، نیاز به وظایفی با مسئولیت بالاتری دارند.
مشاوره نکردن با آنها زمانی که مسائل حل شده است
همیشه نیاز به یک مشاور برون سازمانی برای حل مسائل شرکت خود ندارید. از ایده های کارمندان مجرب و قوی خود استفاده کنید.
نظرات آنها خیلی اوقات مشکلات و راه حل های بزرگ تر را به شما نشان می دهد.
امکان اشتراک نظرات را ندادن
بسیار مهم است که تجارب عمیق خود را با دیگران به اشتراک بگذارند ( نه فقط تجارب مرتبط با مشکلات). نشست هایی برنامه ریزی نمایید که درآن کارمندان کار آمد شما به آنهایی که تجربه کمتر دارند، آموزش دهند.
در مورد پیشرفت و افق کاری صحبت نکردن
بسیار مهم است که در مورد اهداف و آرمان های کاری با کارمندان کارآمد خود صحبت کنید. با اینکه مدیران به دلایل مختلف در این زمینه اکراه دارند ، تنها راه قوی و موثر برای نگه داشتن آنها ، از این طریق است.
ابراز سپاس نکردن
خب در این مورد زیاد گفته شده. این نکته مهم را فراموش نکنید. با کمال تعجب بسیاری از کارمندان کارآمد واقف به ارزش خود نیستند.


شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی
88457893

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد