یخ خشک چیست ؟
یخ خشک چیست ؟
18 مشاهده
0 نظر
1394/10/11

یخ خشک چیست ؟

چگونگی تولید یخ خشک


NFIV/9

یخ خشک چیست ؟
افشین مومنی پور , مدیر بازرگانی شرکت پارس پالایش

یخ خشک گاز دی اکسید کربن بصورت منجمد می باشد.گازی که ما در زمان تنفس آنرا استنشاق می نماییم. یخ خشک از یخ معمولی بسیلر سردتر و همچنین دارای تراکم بیشتری میباشد. دمای یخ خشک 78.5-درجه سانتیگراد ویا 109.3-درجه فارنهایت میباشد ،دمای یخ معمولی 32درجه فارنهایت ویا 0درجه سلسیوس است. بعلاوه ، یخ خشک ذوب نمیشود بلکه یخ خشک تصعید میگردد.
تصعید به فر آیندی اطلاق میگردد که در آن ماده از فاز جامد مستقیما به فاز گاز تبدیل شود. یخ خشک فاز مایع را کنار می گذارد در نتیجه به آن لقب (خشک) را میدهند.
اولین قدم برای تولید یخ خشک ،تبدیل گاز دی اکسید کربن از حالت گاز به حالت مایع میباشد،این عمل با مکانیسم کاهش دما و افزایش فشار رخ میدهد. دی اکسید کربن حدودا در فشار870 پوند بر اینچ مربع بصورت مایع در می آید.سپس فشار را بروی مایع با گذراندن از شیرهای انبساطی کاهش میدهند. بخشی از مایع در این حالت تصعید میگردد و مابقی بصورت برف باقی میماند، سپس برف را فشرده نموده تا بلوکهای یخ خشک را تولید نمایند.یخ خشک بسیار سنگینتر از یخ معمولی میباشد و تقریبا هموزن یک بلوک آجری است.
یخ خشک 5 برابر بیشتر از یخ معمولی خاصیت گرمازدایی و یا سردکنندگی را دارد.یعنی 1کیلوگرم یخ خشک میتواند جایگزین 5کیلوگرم یخ معمولی گردد.همچنین تصعید یخ خشک موجب میگردد تا عملیا تصفیه پس از تمیزکاری نیز حذف شود.
این خاصیت موجب میگردد که یخ خشک در بخشهای بسته بندی ،حمل ونقل و آماده سازی صنایع غذایی دارای کاربرد ویژه باشد.با جلوگیری از افزایش دما از رشد باکتری سالمونا جلوگیری وهمچنین از تجمیع انواع بخارات مخلوط با آب و کاهش آب مواد غذایی نیز جلوگیری می نماید. ساکن بودن گار دی اکسید کربن خود بهترین نگهدارنده مواد غذایی و همچنین بهترین مانع برای رشد انواع باکتریها  نیزمیباشد.
به غیر کاربرد ویژه در صنایع غذایی یخ خشک دارای مصارفی نظیر انجماد آنی مواد ، نگهداری فرآورده های دارویی و خونی ،جذب آمونیاک ،تولید مه مصنوعی در مراکز تفریحی میباشد.
بعنوان ماده خنک کننده کاربرد های آن بینهایت است
ولیکن یکی از مهم ترین  کاربردهای آن در صنعت آیس بلاست میباشد.
به یکدیگر آگاهی هدیه کنیم....
افشین مومنی 
مدیر بازرگانی شرکت پارس پالایش

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی
88457893
برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد