چه چیزی از یک محصول محصولی عالی می سازد؟
چه چیزی از یک محصول محصولی عالی می سازد؟
0 نظر
1394/11/15

چه چیزی از یک محصول محصولی عالی می سازد؟

خصوصیات یک محصول عالی


NF/203

چه چیزی از یک محصول محصولی عالی می سازد؟
جف واینر ، مدیر کل و موسس لینکداین
تقریبا پنج ماه پیش مسئولیت های من در لینکداین گسترش پیدا کرد و شامل کنترل ایده ها و محصولات هم شد. رشد محصولات در وِب همیشه مورد علاقه شدید من بوده و یکی از دلایلی بوده که من را برای پستِ مدیریت کل انتخاب کردند، بدین دلیل من از امکان فرصت توسعه محصولات بسیار خوشحال شدم.
هدف کلی من برای گروه خیلی ساده بود: ایجاد محصولاتی عالی. لینکداین برای اعضا و مشتریان ما کارهای ارزشمند بسیاری انجام داده است ولی همیشه جایی برای بهبود و سعیِ بیشتر وجود دارد.
چند هفته پس از اینکه این مسئولیت جدید را قبول کردم، متوجه شدم که می دانستم که یک محصولِ عالی چه شاخص هایی را باید دارا باشد ولی این "دانستن" شاید به نظر من این طور به نظر آید.اگر قرار است که ما یک گروه موفق باشیم، بسیار مهم است که همگی ما یک تعریف واحد از "عالی بودن یک محصول" داشته باشیم و به مستندات یکسانی رجوع کنیم. با این پیش زمینه من پنج بعد ذیل را به اشتراک گذاشتم، پنج بعدی که در تمام محصولات عالی قابل مشاهده هستند. 
1.

یک محصول عالی در بالاترین سطح جهانی بر روی امکان سازی یک ارزش خاص تمرکز می کند.
محصولات عالی قبل از هر چیز دیگر یک هدف را با وضوح کامل اعلام می کنند و در اختیار گذاشتن آن هدف مشخص را با تمرکز کامل میسر می نمایند و از هر محصول دیگر در بازار رقابتی بهتر ظاهر می شوند. یک مثال بی چون و چرا گوگل است.
با اولین ظهور خود در سال 1998 خیلی ها از خود سوال می کردند چرا گوگل "جستجو" را به عنوان هدف خود تعریف کرده است. آلتا ویستا به این مسئله پرداخته بود و تقریبا همه بر این عقیده بودند که مسئله جستجو اساسا حل شده است. گوگل در رقابت خود با آلتا ویستا با تمرکز بر روی یک هدف خاص، پیشی گرفت و شماره یک در کاتِگوری خود شد و روش جامعه در دسترسی و دسته بندی اطلاعات را به نحوی ریشه ای متحول کرد و تبدیل به یکی از ارزشمندترین شرکتهای جهان شد.
هر شرکتی نباید از شهرت گوگل برخوردار باشد تا بتواند بر روی یک هدف خاص ارزش ساز در سراسر جهان تمرکز نماید. محصولاتی با شهرت کمتر نیز وجود دارند که در این راستا موفق شده اند. برای مثال اَپِ هِد اسکِیپ را درنظر بگیرید، اَپی که فقط بر روی مِدیتِیشِن تمرکز کرده است.
سال ها بود که علاقه داشتم مِدیتِیِشِن یاد بگیرم ولی هیچ زمان وقت نداشتم و یا حال و حوصله نداشتم. نهایتا از چند نفر از دوستانی که در این زمینه تجربه داشتند، سوال کردم که برای شروع چه روشی را پیشنهاد می کنند.هر کدام از آن ها یک کتابی را معرفی می کردند ولی همه آنها هِد اِسکِیپ را توصیه می کردند. من الآن هر روز مِدیتِیشِن می کنم و از این اَپ ماه ها استفاده کرده ام.دلیل موفقیت این محصول واضح است. هِد اِسکِیپ بر روی یک چیز زوم می کند و آن چیز را به نحوی عالی در دسترس همگان قرار می دهد
2.
ساده، حسی و پیش بینی نیاز ها
وِیز یک اَپِ نقشه است که بهترین مسیر های رانندگی را نشان میدهد با در نظر گرفتن هوش راننده و به روز رسانی در زمان حال صورت می گیرد برای انتخاب بهترین مسیر برای اینکه از نقطه آ به نقطه بِ برسید. اَپی است بسیار ساده و حس گرا. فقط هدف را وارد کنید و یک راه را انتخاب کنید.
یک شبی از دفتر کارم یک ساعت قبل از معمول داشتم به خانه می رفتم و مقصد را وارد اَپ کردم و اَپ یکدفعه سوال کرد: شما الآن می خواهید به منزل بروید؟ با خودم فکر کردم خب آره دارم میرم منزل، بعدش فهمیدم، عجب سوالی بود، اَپ اطلاعات قبلی من را ضبط کرده بود و فهمید که برنامه من عوض شده ، خیلی عالی بود...پاسخ من را بر حسب نیاز جدید به من داد ، به همین دلیل وِیز یک محصول عالی است که توانسته تا به امروز در بازار بماند.
3.
فراتر از انتظارات
من همیشه یکی از طرفداران سونوس بوده ام. استفاده از این محصول بسیار آسان است و نتایج عالی ای را با تمرکز بر روی یک هدف ارزش ساز، در دسترس قرار می دهد: به شما این امکان را می دهد که در هر اتاق خانه آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید. سونوس باعث شد که بیشتر و بیشتر آهنگ های مختلف گوش دهم و خیلی فراتر از انتظارات من بود. ولی دلیل این نبود، دلیل اصلی خدمات مشتریان این شرکت بود.
داستان این جوریه، همسرم و من حدود یک سال یک ضیافت شام در تعطیلات ترتیب داده بودیم. مثل همیشه همسر من همه چیز را تحت کنترل داشت و از من خواست که موزیک مسئولیت من باشدو من هم فکر کردم خب ساده است"من سونوس را دارم". نشسته بودم و داشتم یک پلِی لیست انتخاب می کردم، دیدم سونوس کار نمی کند. اوضاع بدتر هم شد، تعطیلات بود و سونوس فقط تا پانزده دقیقه دیگر باز بود، با بیشتر شرکت ها تحت این شرایط به جایی نمی رسید...اپراتوری که پاسخ من را داد، فراتر از زمان کاری خود یک ساعت با من آپشِن های مختلف را تست کرد، مشکل مشکلِ ما بود چون تنظیمات وای فای، منزل را کاملا عوض کرده بودیم...اپراتور نهایتا مسئله را حل کرد و این فراتر از انتظاری بود که من از آنها داشتم و من دیگر فقط یک مشتری راضی نبودم، همه جا سونوس را توصیه می کردم.
4.
به احساسات اهمیت می دهد
وقتی که مسئول رشد محصولات شدم یکی از اولین چیزهایی که خواستم این بود که افراد گروهِ توسعه محصول مورد علاقه زیاد خود را یادداشت کنند، با توضیحاتی و چه احساسی نسبت به آن داشتند. وقتی نوشتن تمام شد، از هر کدام از مسئولین خواستم که بلند شوند و توضیحات بیشتری دهند. می خواستم ببینم که افراد مختلف گروه نسبت به محصول مورد علاقه خود چه شور و هیجانی نشان می دهند.
وقتی که نوبت به یکی از مدیران کم حرف گروه رسید، با شور و هیجان در مورد اتوموبیلِ جدید خود ، تِسلا مدل اس، صحبت می کرد و گفت که با این اتوموبیل احساس این را دارد که دارد " آینده را رانندگی (هدایت) می کند". من گفتم " داری با من شوخی می کنی؟" و نگاهی به ورقه او انداختم، نوشته بود: " تِسلا مدل اس: هدایت آینده"
آن مدیر و من، هر دو همان محصول را یادداشت کرده بودیم و یک حس داشتیم، با اینکه هیچ گاه در این مورد با هم صحبت نکرده بودیم و تِسلا هم هیچگاه چنین شعار بازاریابی ای را استفاده نکرده بود. به این نتیجه رسیدیم که شرکت تِسلا نباید الزاما این شعار را مطرح کند.مشتریان وقتی تِسلا برانند ، این حس را خواهند داشت.
5.
زندگی را به سوی بهبودی تغییر می دهد
به طرق مختلفی، کمتر و بیشتر، محصولات عالی، زندگی مصرف کنندگان را به سوی بهبودی، متحول می کنند. محصولات فوق الذکر همگی این کار را انجام می دهند. ولی واضح ترین نشانی از دینامیک بودن، محصولی است که فراتر از همه تجارب دیگر است:
آی فونِ اَپل 6+
(حتی یک اَپ برای تِسلا دارد)
آی فون موجب تحول و کارآمد شدن مسائل به انحاء مختلف می شود. خدمات مختلفی دارد: اطلاع رسانی، سرگرمی ها، آموزشی، الهام بخشی. به جهات مختلف، فراتر از یک محصول است: گسترش یک انسان است. اساسا کنترل پَنِلِ زندگی شده است.

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران

منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی، تحقیقات کاربردی
88457893برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد