پست روانشناسی و رفتاری-چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید
پست روانشناسی و رفتاری-چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید
40 مشاهده
0 نظر
1395/07/02

پست روانشناسی و رفتاری-چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید

هدف زندگی


NF/325
پست روانشناسی و رفتاری -چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنید

 
دیپاک چوپرا
موسس بنیاد چوپرا، شخصیت جهانی مطرح در پزشکی یکپارچه، در برگیرنده ابعاد تکنیکی پزشکی، درمان های مختلف و کلیه ابعاد انسانی در پزشکی، از جمله روش های زندگی

در رویاهای خودمان، اگر مخترع آی فون، ایمیل و یا شرکت فِد اِکس بودیم، به نظرمان می آمد که رویاهای ما به حقیقت پیوسته. معمولا وقتی در مورد ایده های بزرگ صحبت می کنیم، به اختراعات و اکتشافات فکر می کنیم. این  دستیابی های خارق العاده در توان هر کسی نیست. ولی نوع دیگری از ایده های بزرگ وجود دارد که در دسترس همگان است. این نوع ایده ها در ارتباط با معنی و هدف زندگی قرار دارند. چه چیزی ممکن است برای کسی مهم تر از این باشد که بتواند بداند چه چیزی در زندگی شخصی او را خوشبخت می کند؟
در این دوران به جایی رسیده ایم که هدف زندگی را باید خودمان در درون خودمان پیدا کنیم.
این نظر در دنیای مدرن، جهان شمول است و به نوعی قانون مرجع شده است. یعنی باید هدف را در معنویات جستجو نماییم. اگر کشف معنی زندگی از طریق انتخاب ایده های بزرگ باشد، چه ایده بخصوصی ایده بزرگ شما می بود؟
اگر از من بپرسید، فکر می کنم با کلمات شروع می کردم، مانند " رسالت من این است که......" اینجا فقط باید جای نقطه چین کلمه ای گذاشت و اینجا چالش شروع می شود. به امکانات مختلف فکر کنید.

رسالت من این است که خوشبخت شوم،
یا : عشق را پیدا کنم،
یا: در خدمت دیگران باشم،
یا: در خدمت خداوند باشم،
یا: به دنبال موفقیتی بسیار چشمگیر باشم،
یا: به دنبال پول و قدرت باشم،
یا: دنباله رو سرنوشت خود باشم،
یا: توانایی های خودم را نشان دهم

انتخاب این امکانات نباید الزاما این امکان یا آن امکان باشد. بعضی از آنها مشترکا قابل دسترسی هستند ولی همه آنها کمک به دسترسی به خوشبختی می کنند. اگر به دنبال مسائل دنیوی هستید ولی احساس بدبختی می کنید، ایده شما به آن نحوی که فکر می کردید، ایده بزرگی نبوده (برای شما). به واقع، انتخاب این که چگونه آن نقطه چین ها را پر کنید، ممکن است بسیار سخت و گمراه کننده باشد، به دلیل اینکه شما نمی توانید آینده را پیش بینی کنید. هر پاسخی را انتخاب نمایید، هر راهی را که تصمیم به گذراندن آن را داشته باشید، ممکن است سرآخر به یک بن بست منتهی شود. عواقب غیر منتظره ممکن است در کمین هر تصمیم مهم در زندگی باشند، این اجتناب نا پذیر است

.
اجازه بدهید مشخص تر صحبت کنیم. هرگونه ای که نقطه چین "رسالت من این است که......." را پر کنید، باید قابل انجام یعنی عملی باشد، مانن ایده ای بلند پروازانه نباشد، کاری باشد که شما بتوانید امروز، فردا، پس فرداو روزهای دیگرانجام دهید، یعنی استمرار داشته باشید. پاسخ شخصی من این است: رسالت من تکامل یافتن است. عشق، موفقیت، خدمت رسانی و غیره، همگی زیرشاخه ای دسترسی به تکامل هستند. بدین ترتیب شما به دیدی منعطف از اینکه زندگی شما چه جیزی باید ارائه بدهد، دست خواهید یافت. ثانیا، تکامل شخصی، بر عکس تکامل داروینی، تحت کنترل شخصی شما است. خود محور است، تحت تاثیر انتخاباتی است که شما در نحوه زندگی خود دارید، روابطی که انتخاب می کنید، تعهدات اجتماعی شما، پیشرفت کاری شما و غیره.
راه تکامل را به نحوی انتخاب نمایید که دلیل وجودی شما حکم می کند. ولی از طرف دیگر چگونه باید دریابید که چه روشی امروز و در این لحظه تکاملی است؟ پاسخ دقیقی وجود ندارد ولی چند راهنمایی عمومی وجود دارد:

به اضطراب در زندگی خود نیفزایید
موجب ایجاد اضطراب در دیگران نباشید.
به خود و دیگران احترام بگذارید
از غذا، آب و هوای مضر و سمی دوری کنید
با طبیعت و زیبایی های طبیعت ارتباط برقرار کنید
کاری را که از ابتدا می دانید اشتباه است، انجام ندهید
تحمل دیگران و نقطه نظرات آنها را داشته باشید
منعطف باشید و پذیرش جزیی از نگرش عمومی شما باشد
سعی کنید مقاومت نکنید
خود را بشناسید
دید باز داشته باشید و کنجکاو باشید
بر روی احساسات منفی و مسائل منفی خود غلبه کنید
به باورهای درونی خود ارزش بنهید و حقیقت را ابراز نمایید
اعتماد سازی نمایید
عشق ورزیدن را فرا گیرید

یک قدرت بالاتر و درایتی را پیدا کنید که دیدگاه زندگی شما شود و بتوانید پیگیر آن باشید. کافی است که با " رسالت من این است که تکامل یابم" شروع کنید و فکر نکنید که این دیدگاه مانعی برای شما در دسترسی به مادیاتی که در زندگی دارید، خواهد شد. اگر زندگی خود را حول و حوش این فکر غالب سازی کنید، همه چیز با زمان بهتر پیش خواهد رفت.
به کانال ما در تلگرام بپیوندید 
 https://telegram.me/novinfekr1


شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
88457893
Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد