پست منابع انسانی-هر مصاحبه ای را با این 6 روش به نفع خودتان رقم بزنید
پست منابع انسانی-هر مصاحبه ای را با این 6 روش به نفع خودتان رقم بزنید
0 نظر
1395/09/26

پست منابع انسانی-هر مصاحبه ای را با این 6 روش به نفع خودتان رقم بزنید

برنده مصاحبه


NF/374
پست منابع انسانی-هر مصاحبه ای را با این 6 روش به نفع خودتان رقم بزنید

 
لاسلو باک
مشاور ارشد سازمان گوگل و نویسنده کتاب "قواعد کاری"

این هفته سه اتفاق خوب برای من رخ داد. دوشنبه ناشر من اولین کپی کتاب جدید من به نام " قواعد کاری" را برای من ارسال کرد. سه شنبه مدیر کل یک شرکت بسیار مطرح و بزرگ به من گفت که مصاحبه های من با تام فریدمن در مورد اینکه چگونه می شود در گوگل استخدام شد را، دنبال کرده. او از من پرسید چگونه شرکت او می تواند بعضی از این قواعد را پیاده سازی کند. و میخواست این را خیلی محرمانه تلقی کنم.
و چهارشنبه یک کارمند جدید گوگل در یکی از کافه تریا های آموزشی با من صحبت کرد. به من گفت " من همه مقالات شما در در مورد رزومه نویسی و چگونه کارمندانی گوگل نیاز دارد را خواندم ، همه توصیه های شما را انجام دادم و هفته پیش در گوگل شروع به کار کردم. من فقط می خواستم از شما سپاسگزاری کنم که توانستم در گوگل استخدام شوم". این برای من خوشایند ترین چیزی بود که شنیده بودم—بیش از همه چیز من می خواهم که همگی ما مشاغلی معنی دار داشته باشیم، کارهایی که در آنها به نحوی خود ما هم احساس کنیم صاحب کار هستیم، مثل قطعات یک ماشین عوض نمی شویم.
بنابراین من در ابتدا از میلیون ها نفری که راهنمایی های من را خوانده اند، تشکر می کنم و همینطور برای ده ها هزار پست و برای به اشتراک گذاشتن بازگوکردن های روش موفقیت خودشان با من و دیگران. هر چقدر این نوع مطالب را بخوانم ، کم خوانده ام.
برای مثال فرض را بر این بگذاریم که شما یک روزمه عالی دارید. شما از بیشتر اشتباهاتی که در بیش از 60% رزومه ها دیده می شود، اجتناب کرده اید، از واژه های کلیدی درست استفاده کرده اید، و دستیافت های شما در رزومه بخوبی قابل مشاهده هستند. (واگر رزومه شما هنوز خیلی عالی نیست، مقالات قبلی من را مطالعه نمایید و خواهید توانست اشتباهات بیشتری را پیدا کنید و آنها را هم حذف نمایید).
حالا رسیدید به مصاحبه. چگونه می خواهید مخاطب خود را متقاعد نمایید که شما را استخدام نماید؟ چگونه می خواهید برنده مصاحبه باشید؟
شما باید این واقعیت را بدانید که بیشتر افراد سعی نمی کنند مصاحبه به نفع شما تمام شود.
من در مورد  قواعد کاری می نویسم ولی یک نوشته کوتاه درمورد کتاب  وجود دارد:
"شما هیچگاه فرصت دومی برای اثرگذاری برای بار اول ندارید"، این شعار یک تبلیغ هِد اَند شولدِرز در سال 1980 بود.

متاسفانه بیشتر مصاحبه ها این گونه هستند. تریسیا پریکت و نِها گادا جِین، دو دانشجوی روانشناسی دانشگاه تولِدو، در همکاری با پروفسور فرانک بِریِری تحقیقاتی در سال 2000 انجام دادند که نتیجه آن مبنی بر این بود

که قضاوتی که در 10 ثانیه اول یک مصاحبه در فکر افراد نقش می گیرد، می تواند تعیین کننده نتیجه مصاحبه باشد. آنها از این مصاحبه ها ویدئو ضبط کردند و سپس بر روی قسمت های کوچک تری از ویدئو ها تمرکز کردند و یا دانشجویان بررسی نمودند. از 9 فاکتوری که در میان 11 فاکتور بررسی کردند—مانند هوش، هدف، و درجه تعهد—به این نتیجه رسیدند که مصاحبه کنندگان و ارزیابان به یک نتیجه رسیدند. حتی بدون اینکه با متقاضیان ملاقاتی داشته باشند. حتی اگر یک کلیپ را فقط برای 10 ثانیه می دیدند. حتی زمانی که ویدئوها فاقد صدا بودند.
به عبارتی دیگر، بیشتر آن چیزی که ما فکر می کنیم "مصاحبه کردن" است، به واقع به دنبال کسب تایید بودن  است. بیشتر مصاحبه ها اتلاف وقت است برای اینکه بیش از 99.4% زمانی که مصاحبه کننده صرف می کند، به آن می گذرد که تاییدی برای آن تصوری پیدا کند که در 10 ثانیه اولیه مصاحبه در مغز خود از شمت ترسیم کرده است. سوالاتی مانند "در مورد خود بگویید"، "بزرگترین ضعف شما چیست؟" و یا "بزرگترین توان شما چیست؟"...بی ارزش هستند، مصاحبه کننده بر حسب نقش بندی اولیه در مورد شما ایده خود را جمع بندی کرده است.
در کتاب خودم مثال های متعددی آورده ام که نشان می دهد که به طورکل ما در رابطه با ارزیابی متقاضیان بسیار نکبت بار عمل می کنیم. و من می نویسم که چگونه باید این مسئله را بهبود ببخشیم. و اینکه ما در گوگل چگونه از 100 سال تجربه علمی استفاده کردیم که کیفیت ارزیابی ها را اساسا افزایش دهیم (با اینکه هنوز هم به کمال نرسیده ایم).
ولی برای شما به عنوان کارجو (و چه کسی کارجو نیست؟)، این واقعیت که بیشتر ماها اشرافی بر فنون مصاحبه نداریم، یک فرصت بشمار میرود. روش بدین ترتیب است:
1.
آینده را پیش بینی کنید
شما می توانید 90 درصد سوالاتی را که در مصاحبه ممکن است با آنها مواجه شوید، از قبل بدانید. سه تا از آنها را در فوق نوشنم. لیست این سوال ها را تهیه کردن، کار آسانی است. مانند "چرا شما پیگیر این شغل هستید؟"، "شما چه مشکل مهمی را حل کرده اید؟"، اگر چیزهای زیادی به یاد ندارید، در گوگل "بیشترین سوالات مصاحبه ای" را جستجو کنید. و سپس 20 سوالی را که به نظر خودتان مهم است، یادداشت کنید.
2.
برنامه خود را برای پاسخ دهی طرح ریزی کنید
برای هر سوال، پاسخ خود را بنویسید. بله این کار سخت است. سخت و ناامید کننده است. ولی این باعث می شود که درمغز شما حک شود. این مهم است. پاسخ های شما باید اتوماتیک باشد. شما نباید در طی مصاحبه در مورد پاسخ های سوالات فکر کنید. خب چرا نه؟ بنویسید.
3.
یک نقشه اظطراری داشته باشید.
به واقع ، برای هر سوالی، 3 پاسخ آماده داشته باشید. چرا سه تا؟ شما باید سه پاسخ خوب آماده داشته باشید برای اینکه اولین مصاحبه کننده ممکن است پاسخ شما را نپسندیده باشد.شما باید برای مصاحبه کننده بعدی پاسخی دیگر داشته باشید که آن هم خوب و مناسب باشد. بدین ترتیب این مصاحبه کنندگان وکیل شما و سخنگوی شما خواهند شد.
4.
توان خود را ثابت کنید
به هر سوال باید به نحوی پاسخ دهید که توان خود را در مورد سوال مطرح شده نمایان سازید. "شما چگونه شرکت را رهبری می نمایید؟". در پاسخ به این سوال باید بگویید " نوع مدیریت من و تصمیم گیری من همکارانه و مشترکانه است. اجازه بدهید در مورد زمانی که....کار می کردم، مثالی بیآورم....
همیشه باید موضوعی را تعریف کنید و به نحوی مستقیما یا غیر مستقیم چیزهایی را که می گویید، باید بتوانید ثابت کنید.
5.
محیط را شناسایی کنید
کمی هم درو بر خود را بررسی کنید. بر روی مصاحبه کننده زوم کنید. در 10 ثانیه اول، چیزی در دفتر کاری او وجود دارد که مربوط به او و یا سازمان باشد که شما آن را بتوانید به موضوع مصاحبه ربط دهید؟ مثلا کتابی در قفسه کتابخانه؟ یک عکس فامیلی؟ یک تابلو؟ فکر مصاحبه کننده را بخوانید. طرز صحبت (زبان بدن) او باز یا بسته است؟ کمی خسته است؟ صلاح می بینید او را کمی شاداب کنید؟ از نحوه پاسخ شما خوشش می آید یا اینکه باید جهت را تغییر دهید؟
6.
فکر کنید در کارنیجی هال هستید
(توضیح: کارنیجی هال در نیویورک، یکی از مهمترین کنسرت های جهان برای موزیک کلاسیک و پاپ است)
چگونه باید موفق شوید در کارنیجی هال ظاهر شوید؟ تمرین کنید. برای کار پیدا کردن هم اینچنین است. وقتی سال دوم دبیرستان بودم، امتحانات شفاهی را تمرین می کردم—بلند بلند تنهایی پاسخ می دادم—تا اینکه موفق می شدم هر داستانی را به راحتی تعریف کنم، بدون آنکه در مورد آن فکر کنم ولی نه آنقدر بی خیالانه که حوصله ام سر برود و بی انرژی صحبت کنم.  یک روز همخانه من به من گفت چرا فکر می کنی تو یک رهبر بزرگ هستی؟ او فکر می کرد من یک جوری از خودم زیادی متشکرم.
ولی من با این روش 5 پیشنهاد کاری داشتم ( این یک داستان دیگر است) و دنبال یک پیشنهاد ششم هم بودم تا اینکه دیگر به مصاحبه های بیشتری نرفتم. چگونه می شود این موفقیت را کسب کرد؟ تمرین کنید.

به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
88457893
Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد