پست منابع انسانی -سه سوالی که از خودم پرسیدم، قبل از آنکه پیشنهاد کاری را رد کنم
پست منابع انسانی -سه سوالی که از خودم پرسیدم، قبل از آنکه پیشنهاد کاری را رد کنم
32 مشاهده
0 نظر
1395/12/12

پست منابع انسانی -سه سوالی که از خودم پرسیدم، قبل از آنکه پیشنهاد کاری را رد کنم

رد کردن پیشنهاد کاری


NF/402

پست منابع انسانی -سه سوالی که از خودم پرسیدم، قبل از آنکه پیشنهاد کاری را رد کنم
هایدی کِر
نفس عمیقی کشیدن و شماره مدیر استخدامات را گرفتم، مدیری که در چند هفته اخیر با او در تماس بودم و مصاحبه داشتم. آن خانم منتظر تماس من بود- و انتظار داشت که من پیشنهاد شغلی او را بپذیرم.
ولی پس از تعمق زیاد به این نتیجه رسیدم که این پیشنهاد مناسبی برای من نبود. پیشنهاد او را رد کردم و منتظر فرصت بهتری بودم.
ولی می خواهم بگویم که اصلا تصمیم ساده ای نبود. واقعا می خواستم شرکتی را که در آن بودم، ترک کنم. و وقتی که پیشنهاد آن خانم ا رد کردم، بدین معنی بود که می بایستی در کار فعلی خودم بمانم. و همچنین باید به جستجوی خودم ادامه می دادم و مرتب به مصاحبه های گوناگون می رفتم.
ولی نهایتا پشیمان نبودم- چون چند هفته بعد، یک پست عالی در یک شرکت عالی پیدا کردم.

چیزی که از این تجربه یاد گرفتم، این بود: واقعا وسوسه انگیز است که اولین پیشنهاد را قبول کنی و این مسئله را پشت سر بگذاری. ولی اگر احساس می کنید که چیزی در این پیشنهاد شما را آزار می دهد، بهترین انتخاب این است که آن را نپذیرید. بازهم می گویم-واقعا گفتن چنین چیزی آسان است ولی به واقع انجام آن سخت است.خب حالا برای اینکه بدانید، این فقط یک حس است و یا اینکه واقعا باید آن پیشنهاد را رد کنید؛ از خودتان این سه سوال را بپرسید:

1.
چه چیزی باعث می شود اینقدر شک داشته باشم؟
بعضی چیزها را- مانند حقوق- می شود مذاکره کرد ولی چیزهای دیگر(مانند اینکه مدیر مافوق شما چه کسی است)، غالبا قابل مذاکره نیست.
اگر فکر می کنید چنین چیزهایی را نمی توانید به راحتی بپذیرید، همه دلایلی را که موجب تعلل شما می شوند، یادداشت نمایید. سپس برحسب اولویت در اهمیت برای شما، به آنها نمره بدهیدو همچنین اگر فکر می کنید قابل مذاکره هستند، یک یادداشت بگذارید.
برای مثال، لیست من شامل چنین چیزی بود " این شرکت بودجه ای برای تکنولوژی جدید در ارتباطات ندارد".

این نکته برای من خیلی مهم بود چون هر روز در کار من اثرگذار بود. من مدیر ارتباطات هستم، نمی خواستم به شرکتی متعهد شوم که  نتواندبهبودی را در ساختار بازاریابی دیجیتالی مهیا نماید.
طبیعتا، اگر بخواهید در مورد هر نکته ای ریزبین شوید، دیگر هیچ کاری به نظر شما مناسب نخواهد آمد.  بنابراین هر زمانی که کاوش می کنید و چیزی شما را می هراساند، یک لیست از نکات مثبت هم در این رابطه تهیه کنید و مثبت ها و منفی ها را مقایسه نمایید. اگر لیست "منفی ها" فقط یک لیست طولانی تر نباشد و همچنین حاوی نکاتی از اولویت بالا برای شما باشد، بهتر است که پیشنهاد را رد کنید.
2.
آیا این کار من را به هدف پیشرفت کاری ام، نزدیک تر می کند؟
می دانم. این سوال خیلی پیچیده است، چون شما باید از قبل بدانید که اهداف پیشرفت کاری شما چه چیزهایی هستند. ولی قبل از اینکه نگران شوید، توجه کنید: "من از شما نمی پرسم که آیا یک برنامه دقیق پنج ساله دارید یا خیر، از شما می پرسم سال آینده می خواهید کجا قرار گرفته باشید. پاسخ های گوناگونی وجود دارد- صعود از نردبان سازمانی، به دست آوردن یک عنوان جدید و جذاب، یک فعالیت جالب در کنار کار اصلی، وقت کافی داشتن برای سفر، یا اینکه آنقدر پول بتوانید کنار بگذارید که برای خود منزلی مستقل تهیه کنید. پاسخی درست یا غلط وجود ندارد ولی به هر حال پاسخی باید بدهید.
وقتی این پاسخ را شناسایی کردید، باید از خودتان بپرسید، خب ، آیا این پست جدید من را به این هدف نزدیک تر می کند؟
برای مثال، من شخصا، می خواستم خیلی سریع پیشرفت کنم. ولی زمانی که در مصاحبه در این رابطه سوالاتی مطرح کردم، دیدم که مراحل زیادی و بوروکراسی سنگینی را باید پشت سر می گذاشتم، بنابراین دریافتم که نمی توانستم با آن سرعتی که مد نظر من بود، پیش بروم. این برای من دلیلی بود که آن پیشنهاد را نپذیرم.

3.
آیا این پیشنهاد برای من انگیزه سازی بالا دارد؟
وقتی که نسبت به یک سازمان و اهداف آن علاقه خاصی دارید، بیشتر شیفته آن سازمان خواهید شد و این نکته بر روی زندگی کاری شما اثرگذاری بالایی خواهد داشت. کارآیی بیشتری خواهید داشت و انگیزه بالاتری برای انجام کار.
ولی اگر به کاری که انجام می دهید، باور نداشته باشید، دقایقی را که سپری می شود، می شمرید که خارج شوید.
این سوال به خصوص زمان هایی پیش می آید، که شرح وظایف بسیار خوب است ولی چیزی دیگر شما را آزار می دهد. از خودتان سوال می کنید که چرا انگیزه ای ندارید که هر روز کارتان را انجام دهید و می بینید که دنبال چیز دیگری هستید.
بعضی آدم ها، کار را برای گرفتن یک حقوق نیاز دارند و چیز دیگری نمی خواهند. ولی اگر شما این چنین نیستید، این ممکن است همان چیزی باشد که به شما انگیزه لازم را القا نمی نماید.


خب این داستان سردراز دارد: اگر توانایی نه گفتن را دارید، و این چیزی است که حس شما به شما می گوید، از رد کردن آن پیشنهاد هراسی نداشته باشید. درست است، جستجوی کاری ممکن است طولانی باشد و بعضی اوقات نا امید کننده- ولی من فکر می کنم کار بسیار عالی ای برای شما هم وجود دارد، همانطوری که برای من هم وجود داشت.

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد