پست منابع انسانی -چیزی که مدیران استخدامی فکر می کنند وقتی این پاسخ های کلیشه ای را در مصاحبه استخدامی می شنوند
پست منابع انسانی -چیزی که مدیران استخدامی فکر می کنند وقتی این پاسخ های کلیشه ای را در مصاحبه استخدامی می شنوند
23 مشاهده
0 نظر
1395/12/25

پست منابع انسانی -چیزی که مدیران استخدامی فکر می کنند وقتی این پاسخ های کلیشه ای را در مصاحبه استخدامی می شنوند

پاسخ های کلیشه ای در مصاحبه استخدامی


NF/404
پست منابع انسانی -چیزی که مدیران استخدامی فکر می کنند وقتی این پاسخ های کلیشه ای را در مصاحبه استخدامی می شنوند

ریچارد مُی
به نظر می آید که وقتی در صدد جستجوی شغلی هستید، همه می خواهند به شما راه نمایی بدهند. بیشتر این افراد هم به واقع نظر خیر دارند. ولی خیلی اوقات، "توصیه های مصاحبه ای" آنها، منطبق بر نیاز های زمان نیستند و یا از پایه اشتباه هستند. برای مثال، پدر من همیشه به من می گفت، هیچ پیشنهاد کاری ای را رد نکنم که با درآمد آن بتوانم اجاره ام را پرداخت کنم.
من این را می دانم چون زمانی که خودم مدیر استخدامات بودم، همیشه تعدادی از پاسخ های کلیشه ای را از سوی متقاضیان کار می شنیدم، که مرتب تکرار می شدند. و این یعنی که آدم های بسیاری هستند که خوبی شما را می خواهند و پاسخ های شکسته نفسانه ای به شما یاد می دهند که مرتب آنها را تکرار می کنید.
و به تجربه من، متقاضیانی که این نوع پاسخ ها را طوطی وار تکرار می کنند، موجب آن می شوند که مدیر استخدامی فکر کند , "خب ولی من واقعا نمی دانم در مورد این آدم چه فکری باید بکنم".

چند مورد از این پاسخ های کلیشه ای را توضیح می دهم:
1.
"بزرگترین ضعف من این است که زیادی کار می کنم"

به نظر خودتان می گویید : " من واقعا شخصی هستم با پشتکار زیاد"
زمانی که تازه شروع به کار کرده بودم، فکر می کردم این بهترین پاسخی است که می توانم بدهم که نشان دهم هیچ ضعفی ندارم.
یعنی مثلا می خواستم بگویم " خب من باید یک چیز را تغییر دهم و آن هم هوس من به مرتب زیاد کار کردن است". و فکر می کردم که در خیلی از مصاحبه ها اثرگذاری خوبی داشته ام. خب چرا شرکت ها نخواهند کسی را استخدام کنند که آنقدر سخت کوش است که سر آخر باید به زور او را از کار بیرون کنند که به خانه برود؟

ولی به واقع این پاسخ در ذهن مدیر استخدامات این چنین منعکس می شود :" طرف آدمی است که نمی خواهد کمبود های خود را بپذیرد- یعنی کسی است که قابل بهبود و پیشرفت نیست".
حقیقت در مورد این نوع پاسخ دادن چنین است- اگر کسی این ادعا را داشته باشد که به هر لحاظی به کمال رسیده است، بسیاری از مدیران استخدامی فکر خواهند کرد که شما "خودآگاهی" ندارید. و هیچکسی هم نمی خواهد با کسی کار کند که فکر می کند هیچ اشتباهی نمی کند.
به واقع بعضی از بهترین مصاحبه هایی که با متقاضیان داشته ام، با اشخاصی بود که ضعف های خود را به اشتراک می گذاشتند و اظهار می کردند که چه روش هایی را برای مرتفع کردن این مشکل در پیش گرفته اند. مدیر استخدامات می داند که شما نمی توانید یک انسان کامل باشید و در طول کار مطمئننا اشتباهاتی خواهید کرد، چیزی که او در حال حاضر در مورد شما نمی داند، این است که زمانی که اشتباهی کردید، چه راهکارهایی برای حل مشکل انتخاب می کنید- و این بسیار تعیین کننده است.

2.
"صادقانه به یاد ندارم که با کسی برخوردی داشته باشم چون من با همه خوب کار می کنم".

شما فکر می کنید که دارید می گویید : " من در کارگروهی بسیار قوی هستم"
فکر می کنید که با چنین پاسخی خیلی اثر مثبتی روی مدیر استخدامات گذاشته اید. ولی مدیر استخدامات چنین فکر می کند " اگر این آدم این طوری که می گوید، قهرمانی در کار گروهی باشد، چقدر باید به او پرداخت کنیم که نزد ما بماند و شرکت های رقیب او را قاپ نزنند؟". البته که کار گروهی برای همه شرکت ها حائز اهمیت است ولی نه اینکه بیان آن اغراق آمیز باشد. واضح است کسانی که توانایی کارگروهی را نداشته باشند، اصطلاحا به آنها "نادان" اطلاق می کنند.
چیزی که مدیر استخدامات از گفته شما استنباط خواهد کرد، چنین است" مطمئنم که با این جواب دل مدیر استخدامات را به دست آورده ام".
اشتباه در این نیست که بگویید " من با همه به خوبی کار می کنم"- اشتباه در این است که توضیحات بیشتری ندهید.

اگر مثال مشخصی برای  پشتیبانی از گفته خود نداشته باشید، به نظر خواهد آمد که جایی شنیده اید یا خوانده اید، که چنین پاسخ دادن چیز مثبتی است. بله درست است که این شاخص نکته مثبتی است ولی مدیران استخدامات می خواهند از زبان شما بشنوند که در یک موقعیت خاص چگونه در گروه جایگاه خود را یافته اید.
چون مانند مثال فوق در مورد ضعف ها، کسی از شما انتظار ندارد که انسانی کامل باشید- مهم این است که زمان هایی که کار طبق روال پیش نمی رود، چگونه باید پیش رفت.
3.
" من اصلا نمی توانم تصور کنم جای دیگری کار کنم"
شما فکر می کنید که دارید می گویید " من واقعا این کار را می خواهم"

خیلی ها به شما می گویند و این را تکرار می کنند که باید شرکت را متقاعد کنید که فقط آن شرکت را دوست دارید. بله درست است، زمانی که کاری را در شرکتی پیدا می کنید که هم آن کار و هم آن شرکت را دوست دارید، می خواهید علاقه خود را نشان دهید. خیلی خوب است.
پس باید چکار کرد؟ آنقدر از شرکت تعریف و تمجید کنید که مدیر استخدامات فکر کند شما به واقع برای کار در آن شرکت زاده شده اید.

حال مدیر استخدامات چه فکری خواهد کرد وقتی این چنین صحبت کردید" که شما به قدر کافی تحقیق نکرده اید که اینقدر ابراز عشق و علاقه می کنید".
این درست است که مدیر استخدامات به کسانی که فقط دنبال یک کار هستند، علاقه ای نشان نمی دهند، باید علاقه خود را در جزئیات و با مثال مشخص، ابراز کنید.باید برای مثال بدانید که شرکت روی پروژه خاصی کار می کند که آن پروژه جلب توجه شما را کرده است-یا مثالی در مورد پیشینه آن شرکت که شاید در سایت شرکت خوانده باشید و شما به آن استناد کنید-اگر چنین مثال هایی نیآورید، قانع کننده جلوه نخواهید کرد.


طبیعتا مصاحبه های شغلی چیزی نیستند که انسان بخواهد با شوق و ذوق انجام دهد. و اگر کسی به شما بگوید که با چند ترفند سریع می توانید به هدف خود برسید، گوش کنید ولی فکر خود را نیز به آن بیفزایید. درست است که باید به سوالات تمام و کمال پاسخ دهید ولی ترسی از این نداشته باشید که در هر مرحله آن چیزی را که درست است، بگویید. نهایتا توانایی های شما، مهارت های شما و شخصیت شما، بر روی مدیران استخدامات اثرگذاری بیشتری خواهد داشت تا پاسخ های از قبل آماده شده.


شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد