پست منابع انسانی -حقیقت صادقانه در مورد اطلاع دروغ در رابطه با حقوق در مصاحبه شغلی
پست منابع انسانی -حقیقت صادقانه در مورد اطلاع دروغ در رابطه با حقوق در مصاحبه شغلی
36 مشاهده
0 نظر
1396/01/13

پست منابع انسانی -حقیقت صادقانه در مورد اطلاع دروغ در رابطه با حقوق در مصاحبه شغلی

چه حقوقی دریافت می کنید


NF/406
پست منابع انسانی -حقیقت صادقانه در مورد اطلاع دروغ در رابطه با حقوق در مصاحبه شغلی

اِستِیسی لَستو
"در حال حاضر حقوق شما چقدر است؟"
این یکی از سوالات رایج در فرم های شغلی است و مدیران استخدامی و همچنین شرکت های کاریابی همواره این سوال را از شما می پرسند. اگر برای فرصت شغلی ای اقدام کرده باشید، این را خوب می دانید. و بر عکس سوالات دیگری که امکان تفسیرات کوناگونی دارند، این سوال جای تفسیر ندارد.
البته از دیدگاه تکنیکی. و واضح است که شما هم تمایلی ندارید که پاسخی غیر صادقانه بدهید-حتی اگر بدانید که عددی را که اعلام می کنید، همان عددی است که به شما پیشنهاد خواهند کرد و نه ذره ای بیشتر. این سوال برای همه متقاضیان کار نگران کننده است و بدین دلیل من با مربیان متععدی در این رابطه گپی داشتم که چگونه می شود از کنار این سوال مانور داد.
سرمربی سازمان "میوز"، ترزا مِریل، به متقاضیان کار توصیه می کند در مورد حقوق فعلی و سابق خود، صادقانه صحبت کنند. پاسخ های گمراه کننده در مصاحبه شغلی و یا در فرم درخواست کار "غیر اخلاقی" است. او میگوید: " به احتمال قوی واقعیت بروز خواهد یافت و شما شانس خود را از دست خواهید داد. و همچنین اعتبار خود را از دست خواهید داد و به احتمال قوی به شما شغلی هم پیشنهاد نخواهند کرد".
بدین دلیل مریل توصیه می کند به هیچ وجه در مورد این اطلاعات صحبتی نکنید. مریل و نیوِز توصیه می کنند در مورد ارزش مالی شغل مربوطه در زمان حاضر تحقیق کنید. به یاد داشته باشید که شرکت مورد نظر شما بودجه برای این پست شغلی را تامین کرده است، بدین دلیل سوال را برگردانید و بپرسید:
"شما برای این پست چه حقوقی در نظر گرفته اید"؟
نیوِز می گوید به آنها صریحا بگویید که در مورد برد و میزان حقوق فعلی برای آن پست اطلاع دارید. مریل همچنین توصیه می کند" اگر به جایی رسیدید که باید به آنها اطلاعی بدهید، یک حدود را اعلام نمایید، عدد دقیقی ندهید".
مریل می گوید که درست است که بیشتر شرکت ها سعی می کنند که همان حقوقی را به شما بدهند که شما در شرکت قبلی می گرفتید، رابرتس می گوید؛ با همه این تفاصیل شرکت ها به خوبی می دانند که شما برای حقوق فعلی حاضر نخواهید بود به شرکت دیگری بروید.
او می افزاید: " حتی اگر مدیر استخدامی می خواهد اکیدا بداند که شما در حال حاضر چه قوقی دارید، می توانید حقوق فعلی را اعلام نمایید، ولی همراه با انتظارات خودتان در صورت تغییر شرکت".
مانند مریل و نیوِز، رابرتس پیشنهاد می کند، حتما ارزش فعلی آن شغل را در بازار کار جویا شوید. نهایتا دروغ گفتن در مورد حقوق فعلی اصلا کار درستی نیست ولی به این سوال نباید پاسخی مستقیم بدهید. باید به آنها نشان دهید که در مورد ارزش آن شغل تحقیق کرده اید. اگر واقعا در لحظه مصاحبه با کارفرمایی این برداشت را دارید که اعلام حقوق باعث می شود که آن کارفرما بیشتر از آن پیشنهاد نکند، حقوق خود را بروز ندهید و از ابتدا بگویید" انتظار من برای تغییر شغل، این حدود حقوق است که بستگی دارد به شرح وظایف....". چون شما به هر حال نمی خواهید کار خود را تغییر دهید و چیزی هم به حقوق شما اضافه نشده باشد.
مریل می افزاید" اگر عددی اعلام نمایید که زیادی بالا باشد، از ابتدا شانس های خود را ازدست خواهید داد".
به هر حال شما با تجربه هستید و می دانید که نباید به نحوی پیش بروید که شانس های خود را از دست بدهید. برای این مذاکره بهترین راه تحقیقات ریشه ای است که اطلاعات دقیق در مورد حقوق فعلی و همچنین مزایای عرف در حال حاضر بدست آورید.


شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد