پست منابع انسانی -این ها نکات مشترک بهترین متقاضی های کاری بود که من در مصاحبه ها دیدم
پست منابع انسانی -این ها نکات مشترک بهترین متقاضی های کاری بود که من در مصاحبه ها دیدم
22 مشاهده
0 نظر
1396/01/24

پست منابع انسانی -این ها نکات مشترک بهترین متقاضی های کاری بود که من در مصاحبه ها دیدم

بهترین متقاضیان کاری


NF/407
پست منابع انسانی -این ها نکات مشترک بهترین متقاضی های کاری بود که من در مصاحبه ها دیدم
سارا مَک کُرد

حتما این را تجربه کرده اید. مرتب تا مرحله مصاحبه می رسید و بعد از مصاحبه سکوت کامل، خبری نیست.
شما روش خوبی دارید که به مصاحبه برسید ولی به دلیلی با شما تماسی نمی گیرند یا فرصت شغلی ای به شما ارائه نمی شود. این خیلی مایوس کننده است ولی شما نمی دانید چرا این اتفاق می افتد.
به عنوان کسی که مسئول مصاحبه ها و استخدامات متقاضیان کارآموزی در سازمان های مختلفی در سراسر کشور بوده، می توانم بگویم که تحصیلات خوب و توانایی های بالا همیشه نمی تواند رقبا را کنار بزند.
خب پس چه جوری باید جزء آن دسته از متقاضیانی قرار بگیرید که مدیران استخدامی برای شما بجنگند، وقتی که نهایتا باید بین دو متقاضی انتخاب کرد.
پاسخ به این سوال ساده است: با مصاحبه کننده یک ارتباط خالصانه برقرار نمایید. بدون شک این چیزی است که نهایتا به شما ارجحیت می دهد(همه ما انسان هستیم).
این نوع برقراری ارتباط آسان تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید- به واقع تمام کسانی که با من "ارتباط"برقرار کردند، فقط دارای شاخصه های ذیل بودند:

1.
به وضوح نشان دادند به چه دلیل برای سازمان شخصی مناسب هستند
خب شاید بد نباشد که در مورد مصاحبه فکر کنید که این یک نوع آزمون است، شاید فکر کنید خب یک نفر سوال می کند و شما هم جواب میدهید ولی نهایتا قضاوت در مورد شما بر پایه پاسخ هایتان صورت می گیرد.
ولی این نوع طرز فکر عواقب بدی دارد.
شما فکر کردید خب من خودم را برای سوالات آماده می کنم و بهترین و مناسب ترین پاسخ ها را می دهم ولی موضوع این است که "پاسخ عالی" تقریبا هیچوقت آنقدر عالی هم نیست که فکر می کنید، چون آن های دیگر هم می توانند مانند شما خود را به نحوی عالی آماده کنند و نشان دهند. مثلا اگر بگویید که شما می خواهید در این شرکت کار کنید چون در رشته خود بهترین شرکت است، به احتمال قوی پاسخی را خواهید داد که دیگران هم می دهند.
در اینجا باید یک مرحله پیش بروید و نشان دهید که شما نفر مناسب برای این کار هستید.
برای مثال من با یک متقاضی مصاحبه ای داشتم که در مورد تعهد خود به مسائل اجتماعی صحبت می کرد و در مورد فعالیت های خود در رابطه با مزاحمت اخلاقی در سازمان خود و بالابردن سطح آگاهی و چه کار هایی کرده و انجام می دهد، توضیحات خوبی داد. درست است که این موضوع مرتبط با شغل مورد بحث نبود ولی به خوبی نشان می داد که در مورد مسائلی که برای او اهمیت داشت، متعهد بود-و این شخص همان متقاضی-شهروند متعهدی بود که ما نیاز داشتیم.
بنابراین از داستان های واقعی ای استفاده کنید که یا در ارتباط با کار شما هستند و یا نیستند ولی نمایان کنند که شما نسبت به علاقه ها و تمایلات خود متعهد هستید. زمانی که در حال تعریف یک داستان هستید که دوست دارید و به آن معتقد هستید، خیلی بیشتر از آنکه فکر می کنید احساس واقعی خود را بیان می کنید و این برای مخاطب جذاب است. و این یک روش عالی و کاملا طبیعی برای نمایانگر کردن شخصیت واقعی شما است.
2.
متقاضیانی بودند که به خوبی گوش فرا می دادند

می دانید که مطرح کردن چند سوال در آخر مصاحبه روش بسیار خوبی برای برقراری ارتباط است، ولی کافی نیست.
مرحله بسیار مهم پس از طرح سوال، این است که به پاسخ خوب دقت نمایید.
شاید فکر کنید خب این واضح است. ولی شاید باور نداشته باشید که چند نفر از من سوالاتی می پرسند و به محضی که می خواستم پاسخ بدهم، سوال بعدی را می پرسیدند، بدون وقفه.
به نظر من اینگونه افراد علاقه ای به شنیدن نظرات من نداشتند و فقط می خواستند نشان دهند که سوالاتی را می پرسند...
وزمانی که با متقاضیانی مصاحبه داشتم که خوب گوش فرا می دادند به آن چیزی که می گفتم و سوالاتی می پرسیدند که واضح بود از قبل آماده نشده، جذابیت صحبت بسیار بالا بود. در مصاحبه آدم استرس دارد و اگر بپرسیم" می توانی بگوی الآن مصاحبه کننده چی گفت؟"، غالبا سخت است.
وقتی خوب گوش دهید، صحبت دوطرفه می شود. یعنی مصاحبه تبدیل به یک صحبت عادی می شود و احتمال برقراری ارتباط احساسی، افزایش می یابد.

3.
آنها یک نوشته سپاس متفکرانه می فرستادند
روش دیگری که می دیدم یک متقاضی واقعا دقت کرده، این بود که نوشته ای می فرستادند که در آن اشاره می کردند به نکاتی که در مصاحبه به آنها گفته بودم
بعضی ها می گویند فقط مهم است که یک نوشته سپاس بفرستید. بله درست است چون خیلی ها فراموش می کنند. ولی آنهایی که به خود این زحمت را می دهند و به نکات ریزی اشاره می کنند که در مصاحبه مورد بحث قرار گرفت، جلوتر هستند.
از خودتان سوال کنید که در حین مصاحبه چه چیزی را یاد گرفتید؟ چیزی گفتید که برای مصاحبه کننده جالب باشد و بخواهد بیشتر کنکاش کند؟ یا چیزی گفتید که بتوانید بر پایه آن مسائل دیگری را مطرح نمایید؟
بر حسب این سوالاتی که از خودتان کردید، نوشته سپاس را تهیه نمایید. بنویسید " ممنون از وقتی که صرف کردید...." و "امیدوارم که بزودی نظر شما رد در رابطه با مراحل بعدی......" و هر نکته  مهم مرتبطی که در مصاحبه مطرح شد، اگر به این نوشته اضافه شود، مثبت است.
توصیه حرفه ای:
علاوه بر ایمیلی که طی 24 ساعت پس از مصاحبه باید بفرستید، یک نوشته دست نویس نیز چند روز بعد ارسال نمایید و خود را از دیگران متمایز سازید.
بنابراین داشتن توانایی ها وشور و هیجان کافی نیست. متقاضیانی که در صدر لیست من قرار گرفتند، کسانی بودند که وقت صرف می کردند، با من تماس می گرفتند و از دیدگاه انسانی نیز ارتباط برقرار می کردند و من را به عنوان مرحله یا مانعی نمی دیدند که بین آنها و آن فرصت شغلی قرار دارد. و بدین دلیل برای من توجیح داشت که بگویم:" این فرد آن کسی است که برای این شغل مناسب است".


شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Research

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد