پست کسب و کار -چهار عملی که باید انجام دهید زمانی که یک دروغگو را می گیرید
پست کسب و کار -چهار عملی که باید انجام دهید زمانی که یک دروغگو را می گیرید
40 مشاهده
0 نظر
1396/04/30

پست کسب و کار -چهار عملی که باید انجام دهید زمانی که یک دروغگو را می گیرید

برخورد با شخص دروغگو


NF/441
چهار عملی که باید انجام دهید زمانی که یک دروغگو را می گیرید 
نویسنده کتاب " هوش هیجانی-احساسی 2"، برنده جایزه بهترین کتاب سال، رئیس کل سازمان تَلِنت اسمارت
قبول این واقعیت سخت است، ولی دوستان و همکاران شما مرتب به شما دروغ می گویند. بزرگترین چالش زمانی پیش می آید که متوجه شدید شخصی به شما دروغ می گوید و حال عکس العمل شما چه باید باشد.
" من از از این که به من دروغ گفتی عصبانی نیستم، از این عصبانی هستم که از این روز دیگر نمی توانم حرف هایت را باور کنم"
فریدریش نیتچه
با اینکه بیشتر آدم ها خیلی دروغ می گویند – معمولا بین دو تا سه بار طی یک صحبت ده دقیقه ای ، برحسب نتایج تحقیقات به عمل آمده – آنقدر که فکر می کنید نمی توانید همیشه دروغ های آنها را متوجه شوید. محققین دانشگاه کالیفرنیا نتایج 253 تحقیق در این زمینه را تجزیه و تحلیل نمودند و به این نتیجه رسیدند که ما فقط نیمی از دروغ هایی را که به ما می گویند، متوجه می شویم(نتیجه دقیق تحقیقات 53% بوده است). به عبارتی، امکان تشخیص یک دروغ مانند اینکه است سکه بیندازیم و ببریم (شیر یا خط).
نکته ترسناک این است که آدم هایی هم که در زمینه تشخیص دروغ تمرین دارند، مانند قضات، ماموران گمرک، ماموران اجرای قوانین و حتی ماموران سازمان سیا، خیلی بهتر از آدم های عادی عمل نمی کنند. آنها فقط می توانند 60% تخلفات را تشخیص دهند.
اگر مچ کسی را زمان دروغ گفتن بگیرید، واقعا کار بزرگی انجام داده اید.
این نوع دروغ ها اینقدر توهین کننده هستند که برای شخصی که متوجه دروغ نسبت به خود می شود، سخت است که صراحتا با آن برخورد کند. در این نوع مواقع هدف شما این است که گپی سازنده داشته باشید و در عین حال شخص دروغگو نتواند گریزی داشته باشد، این نوع هدایت و مدیریت گفتمان سخت است.
حال، چگونه عمل کنید وقتی یک فکر آزاردهنده به شما می گوید، شاید اشتباه می کنید و نمی خواهید این برداشت را القا نمایید که پارانویا دارید و مرتب دیگران را محکوم می نمایید.

طبیعتا شک زیادی نشانه ای لز سلامت نیست ولی کمی شکاک بودن می تواند بسیار مفید باشد، به خصوص وقتی که می دانیم که توان و ابزار تشخیص دروغ برای ما، بسیار ضعیف است.
همواره باید از خودتان بپرسید که در برابر یک دروغ چکار کنید؟ اگر ببینید کسی دارد به شما دروغ می گوید، به او این را می گویید؟ یا در این مورد با کس دیگری  صحبت می کنید یا اینکه همینطوری ادامه می دهید انگار که اتفاقی نیفتاده است؟
به واقع شما می توانید کارهای مختلفی انجام دهید و آیا اینکه عمل درست یا ترکیبی از اعمال درست را انجام می دهید، بستگی به وضعیت دارد.
در ابتدا، اطمینان حاصل نمایید که با قوانین و قواعد به خوبی آشنایی دارید.
قبل از اتخاذ تصمیم نسبت به عملی که می خواهید انجام دهید، کتابچه عملکرد و آیین نامه های مرتبط سازمانی را چک کنید و مطالعه نمایید که در موقعیت های مشابه عملکرد سازمانی چگونه بوده است. زمانی که شخص دروغگو را دعوت به گفتگو می نمایید، باید در مورد عواقب برای خود و برای مخاطب، آگاه باشید. درجه اهمیت عواقب دروغگویی را بدانید و اطمینان حاصل کنید که دقیقا رفتار سازمانی را رعایت می نمایید در غیر اینصورت کل داستان ممکن است برضد شما بچرخد.
گزینه 1 : هیچ کاری نکردن
هیچکسی دوست ندارد که به او دروغ بگویند، و عکس العمل طبیعی این است که با دروغگو برخورد شود ولی این همیشه هوشمندانه ترین راه نیست، به خصوص در محیط کاری. قبل از اینکه کاری انجام دهید، از خودتان سوال کنید " به غیر از شخصیت من که به آن توهین شده است، چه چیز دیگری در خطر است؟"
با دقت نکات مثبت و منفی عملکرد احتمالی خود را ارزیابی نمایید. خوب فکر کنید که چه کسی یا کسانی در این مورد باید مطلع شود و عواقب احتمالی سازمانی آن. بعضی مواقع با سکوت از دشمنی های بسیاری پیش گیری می کنید که ارزش آن بیشتز از اطلاع رسانی همه جانبه است. در بعضی مواقع دیگر درجه دروغ آنقدر جدی است که همگان باید سریعا مطلع شوند.
گزینه 2 : با مزاح از کنار آن بگذرید
بعضی از دروغ ها آنقدر بزرگ هستند که نمی توانید نادیده بگیرید ولی آنقدر هم مهم نیستند که از آن داستان بزرگی درست کنید.

وقتی چنین اتفاقی میفتد، همواره می توانید با یک شوخی داستان را خاطر نشان کنید. اشاره های هوشمندانه ای که نشان می دهد که دروغ هیچگاه مفید نیست.
شوخی هایی مثل " بینیت داره دراز میشه ها.." یا مثلا: " دیدم که نتایج شما از حداکثر درصد قابل دسترسی هم به مراتب بالاتر بوده..." با این روش دارید غیر مستقیم می گویید که "داری داستان تعریف می کنی".
و نتیجتا مخاطب متوجه می شود که نخواهد توانست بدون ترس از کنترل چیزهایی ببافد.
هدف از این روش این است که خاطر نشان نمایید " می دونستم داری شوخی میکنی، این اعداد که جدی نیست....میدونستی که کسی باور نمیکنه..."
گزینه 3 : نقش شخصی بی اطلاع را بازی کنید
راه دیگری برای حفظ آبروی مخاطب – به خصوص در مسائل گروهی – این است که نقش کسی را بازی کنید که زیاد حرف نمیزند.
یکباره بگویید که مشکلی دارید، چیزهایی را فراموش کرده اید، اتفاقات را به خوبی به یاد نمی آورید.
سوالات مختلفی را مطرح کنید که بعدش چه شد؟... و نهایتا حقیقت خود را نشان خواهد داد. راه را جوری ترسیم کنید که شخص دروغگو حرف بزند و بگوید "فکر نمی کرده مشکلی ایجاد شود و یا اصولا بر خلاف عرف و قوانین بوده.... بلی یک نوع سوء تفاهم بوده..." که بدین ترتیب از اینکه به او مستقیما گفته شود، که درغگو بوده، اجتناب گردد.
گزینش 4 : به دروغگو صراحتا بگویید که دروغ می گوید
در مواقعی که عدم نشان دادن عکس العمل مستقیم به هیچ وجه صلاح نیست، باید نهایتا برخورد مستقیم نمایید.
فقط باید در مورد بهترین نحوه بازگوی مسئله فکر کنید، اگر احساسی شوید و کنترل رفتاری خود را از دست دهید، روش هوشمندانه ای نیست.
ممکن است که بهتر باشد با آن شخص گپی خصوصی داشته باشید یا اینکه این مهم، گروهی انجام شود، چون ممکن است ابعاد دروغ مربوط به گروه باشد.

به هر حال باید شواهد و مستندات پشتیبان اظهارات شما باشد، در غیر اینصورت مسئله برضد شما استفاده خواهد شد. باید دیگران اطمینان حاصل نماید که شما صادقانه عمل می کنید. اگر می دانید که بهتر است با شخص دروغگو خصوصی صحبت کنید، از صحبت گروهی امتناع ورزید.
در بعضی مواقع گزارش یک دروغ به لحاظ اخلاقی و سازمانی کار درستی است. بعضی مواقع اگر دروغی را فاش نکنید، ممکن است به بهای از دست دادن موقعیت شما، تمام شود. به هر حال، به بعضی نکات قبل از عمل باید خوب توجه کنید.
قبل از همه چیز فکر کنید، انگیزه های شما چه بوده است.
شما می خواهید این دروغ را برملا کنید چون فکرمی کنید ممکن است به کارمند دیگری یا به شرکت آسیبی می رسد یا اینکه فقط از شنیدن این دروغ اعصاب خود را از دست داده اید ؟
اگر مورد آخر درست باشد، ممکن است با افشای این دروغ خود را کوچک کنید، اگر مورد واقعا به دیگران و یا شرکت ضرر می رساند، واقعیت ها و مستندات را ارائه نمایید. به هیچ وجه گمانه زنی نکنید که "به نظر من ایشان دروغگو هستند...."، دلایل قابل رویت و اثبات ارائه نمایید.
چیزی که اصلا گزینه نیست : محافظت از منافع خود
چه تصمیم بگیرید دروغی را برملا کنید و یا در سکوت ادامه به کار دهید، وقتی می دانید که شخصی دروغگو است، باید کارهایی برای حفظ خود انجام دهید. یک راه این است که شاهدی داشته باشید که اذعان کند، آن شخص دروغگو است.
اگر چنین کاری ار نکرده اید ، با شخص دروغگو از طریق نوشتاری و ایمیل، مکاتباتی داشته باشید و این تبادل را نگهداری نمایید.
اگر مخاطب شما دروغگویی قهار باشد، چیزی را به صورت نوشتاری لو نخواهد داد.
در اینصورت از صحبت ها و مذاکراتی که با او دارید، یادداشت بردارید: چه کسی، چه موضوعی، چه زمانی، مکان...غیره و برای شخصی که دروغگو است، از طریق ایمیل این نوشته را بفرستید.
این نوع نوشته ها به منزله اثبات نهایی نیست ولی حداقال نشان می دهد که مخاطب می توانست نکاتی را در پاسخ به ایمیل قبول نکند.

نتیجه
بعضی ها گاها دروغ می گویند برای اینکه "ژست بیآیند" و یا اینکه از خود محافظت کنند.
بعضی ها دروغگوهای حرفه ای هستند و این کار را در طول زندگی خود انجام داده اند و این کار را بسیار ماهرانه انجام می دهند و در اینکه دم لای تله ندهند، معارت دارند. بدین در این نوع مواقع راهکاری "نسخه ای" وجود ندارد. بهترین روش این است که با دقت گزینه ها را بررسی نمایید، با تمرکز و تفکر بر نکات مثبت و منفی هر راهکاربرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد