پست روانشناسی -رفتاری -چگونه تواضع و خویشتن داری می تواند مسیر ما برای رسیدن به موفقیت را هموار کند
پست روانشناسی -رفتاری -چگونه تواضع و خویشتن داری می تواند مسیر ما برای رسیدن به موفقیت را هموار کند
82 مشاهده
0 نظر
1396/06/22

پست روانشناسی -رفتاری -چگونه تواضع و خویشتن داری می تواند مسیر ما برای رسیدن به موفقیت را هموار کند

تواضع


NF/449

چگونه تواضع و خویشتن داری می تواند مسیر ما برای رسیدن به موفقیت را هموارکند

وقتی درباره ی افراد مشهور و معروف صحبت می کنیم، خیلی به ندرت از واژه ی متواضع برای توصیف آنها استفاده می کنیم. تواضع یکی از ویژگی ها یی است که کمتر از آن به عنوان عامل مهم برای رسیدن به موفقیت یاد می شود. اگر عمیق تر به این موضوع توجه کنیم متوجه میشویم این واژه هم ردیف واژه هایی چون کمالگرا، رقابت گر، بی رحم، رویا پرداز و .... که معمولا از آنها برای رسیدن به اهداف یاد می شوند، نیست و دقیقا برای همین زیاد به آن توجه نشده است. برای اینکه یک تغییر جدی در این رابطه به وجود بیاید، باید سعی کنیم تفکر غالب که تواضع را یک مقوله ی دینی و مذهبی میداند کنار گذاشته و از آن به عنوان یک راه درست زندگی در جوامع یاد کنیم و آن را سر لوحه ی زندگی قرار دهیم.
یکی از مزایای  اصلی و بسیار مهم تمرین تواضع، کنار گذاشتن غرور و خود بینی است. بیشتر ما افراد  گمان می کنیم هرگز اجازه نمی دهیم غروربه ما نزدیک شود، ولی با کسب موفقیت های پی در پی و صعود به سطوح بالاتر باعث می شود کم کم دچار خود بزرگ بینی شویم  که همین موضع زندگی، روابط و تصمیمات مارا تحت الشعاع قرار می دهد. معمولا گفته میشود در کار تیمی از " من " خبری نیست ولی باید گفت "من" انسان واقعی نیست وجود ندارد و رسیدن به همین درجه یعنی رسیدن به موفقیت واقعی.
برای تمرین تواضع، مراحل زیر را دنبال کنید:

همیشه سعی کنید از افراد زیادی نسبت به کارهایتان بازخورد بگیرید یا به عبارتی می توان گفت دایره ی بازخوردی خود را بزرگ انتخاب کنید. اگر فقط از نزدیک ترین دایره ی خود بازخورد بگیرید، هرگز قادر به دیدن و درک کلیات نخواهید بود.

انعطاف پذیر باشید. شناسایی افرادی که دوست دارند فقط از نظرات و گفته هایشان تعریف شود کار دشواری نیست.سعی کنید در به چالش کشیده شدن نظراتتان انعطاف پذیر باشید. اینکه معتقد باشید همیشه حق با شماست و اینکه نظرات شما همیشه درست است موجب توهمات خطرناک خواهد شد و مسیر شما را از راه درست منحرف خواهد کرد.

انتقادات را با آغوش باز پذیرا باشید. زمانی که مدیران به سطوح بالاتری ارتقا پیدا می کنند، احساس ناامنی درباره ی موقعیتشان نیز افزایش پیدا می کند. آنها درمعرض حسادت و انتقاد بیشتری قرار دارند که اجتناب ناپذیر می باشند. ولی برای جلوگیری از تشدید شدن این روند بهتر است افراد خودشان راه را برای شنیده شدن نظرات دیگران باز بگذارند تا نظرات در قالب مهربان و بدون قصد و غرض شنیده شوند.

بازخورد های خود را خالصانه و مهربانانه منعکس کنید و در برابر واکنش ها هوشیارانه عمل کنید . همه ی افراد قابلیت تشخیص سرزنش از تعریف و تمجید را دارند. هیچ فردی بی تفاوت نیست. هرگز در بازخوردهایی که میدهید سعی در ضایع کردن یا تحقیر افراد نداشته باشید. اگر حتی ذره ای احساس می کنید امکان خدشه دار شدن احساسات افراد وجود دارد، با آنها تنها صحبت کنید نه در جمع . به واکنش های فردی آنها توجه داشته باشید و به حرف آنها گوش کنید.

هرگز یک طرفه پیش قاضی نروید. همیشه به خاطر داشته باشید که شما همه جوانب یک قضیه را نمی دانید و باید به نظرات مختلف گوش کنید.

در جلسات خود همیشه و همیشه یک سوال را در خاطر داشته باشید و برای خود تکرار کنید. "این افراد چه چیزی لازم دارند؟"  همیشه در پس هر مکالمه ای نیازی پنهان است و سعی کنید بدون پاسخگویی به این نیازها جلسه را ترک نکنید.

تفاوت بین اینکه افرا چه چیزی نیاز دارند و چه چیزی میخواهند را درک کنید.ما همیشه از هر چیزیکه در دسترسمان است به کم قانع نمی شویم و یعنی خود بینی ((ego. ولی بیشتر اوقات، واقعا نمیدانیم چه چیزی لازم داریم و نیازمان چیست. خودبینی و احساسات در جلوی مسیرمان قرار می گیرند. اگر توانایی شناسایی نیاز واقعی خود در هر موقعیتی را داشته باشید، یعنی توانسته اید با خود بینی خود مبارزه کنید.
انکارناپذیر است که خودبزرگ بینی یا همان ego، با تمرکز بر روی "من"، "برای من" و  "مال من"، نقش مهمی ایفا می کند. همیشه گفته شده است که مدیران سطوح بالا باید قاطع باشند، در برابرفشارها محکم بوده و بتوانند روی احساسات و رفتار خود کنترل داشته باشند ولی هرگز ار متواضع بودن و کنار گذاشتن خودبزرگ بینی سخنی گفته نشده ولی باید راه را برای رشد تواضع در رفتارهایمان هموار کنیم نه فقط به خاطر متواضع شدن بلکه به خاطر اینکه کارهایمان را درست انجام دهیم.

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Research
برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد