کاهش راندمان مغز در انجام کارهای همزمان
کاهش راندمان مغز در انجام کارهای همزمان
180 مشاهده
0 نظر
1396/08/06

کاهش راندمان مغز در انجام کارهای همزمان

انجام دادن همزمان چند کار مختلف


 NF/451

 

دَنیِل گُلمَن

انجام دادن همزمان چند کار مختلف باعث کاهش راندمان کاری شما شده و توجه و انرژی شما را نسبت به تمامی آنها به حداقل خواهد رساند.
همه ی ما در عصر بمباران اطلاعاتی و ارتباطی زندگی می کنیم که به دنبال پیشرفت تکنولوژی ما را احاطه کرده و تمامی وقت و انرژی ما را بدون آنکه بخواهیم به خود اختصاص داده است. ایمیل های دریافتی، پیامک های موبایلی،فیسبوک، اینستاگرام، شبکه های اجتماعی مختلف دیگر و .. که همگی همزمان ما را درگیر کرده اند از مثال های بارزی هستند که همگی از آنها مطلع هستیم. امروزه مردم بیش از پیش اطلاعات دریافت می کنند. چندین دهه قبل از اینکه غرق در دنیای تکنولوژی و اطلاعات شویم، هربرت سایمون، دانشمند علوم شناختی این تئوری را مطرح کرد،"چه مقدار از دریافت اطلاعات مفید می باشد؟دریافت بیش از اندازه ی اطلاعات موجب کاهش تمرکزو توجه خواهد شد."
و به همین دلیل است که ارتباطات میان فردی ما دچار مشکل شده است. آیا شده به کودکی که در حال بازی با گوشی است تذکر بدهید آن را کنار گذاشته و به چشم های شخصی که با وی در حال مکالمه است نگاه کند؟ در عصری که فضاهای مجازی تمامی وقت و انرژی ما را به خود اختصاص داده اند، شنیدن چنین نصیحت هایی ضروری و حیاتی می باشد تا شاید تلنگری باشد برای از سر گرفتن ارتباطات فردی. پیشرفت تکنولوژی باعث آسیب دیدن مهارت های اساسی و لازم انسان برای برقراری ارتباط شده است. برقراری ارتباط چشمی و کنار گذاشتن گوشی برای ارتباط بهتر ریشه در احترام ، توجه و حتی عشق نسبت به طرف مقابل دارد. زمانی که به اطرافیان و صحبت های آنها توجه کافی نشان نمیدهیم این پیام را به آنها منتقل می کنیم که برایمان اهمیت ندارند. هنجار های اجتماعی که زمانی برایمان اهمیت داشتند، به دنبال همین تغییرات اطلاعاتی، کمرنگ تر شده اند.
ولی بسیاری از افراد نسبت به این تغییرات و تاثیرات نگرش مثبت داشته و حتی از اینکه می توانند همزمان چندین کار را انجام دهند به خود می بالند فارغ از اینکه نمی دانند این چند وظیفگی چه تاثیرات سوئی در زندگی و ارتباطات میان فردی آنها می گذارد.
ولی بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه استنفورد در زمینه چندوظیفگی انجام شد، مشخص شد، مغزهمزمان مشغول چندین کار نیست بلکه به سرعت از یک وظیفه ( کار اصلی ) به انجام یک وظیفه ی دیگر( چک کردن پیام ها، کلیپ های خنده دار، ...) مشغول می شود.
 در واقع کار هایی که نیاز به توجه بالا دارند را نمی توان همزمان و به صورت موازی انجام داد و برای کار های دیگر هم با توجه به نظریه ی بالا، وظایف به صورت همزمان انجام نمی شوند بلکه مغز به سرعت از یک کار به کار دیگر تغییر مسیر می دهد. خب فکر کنید در حال انجام دادن کار مهمی هستید و همزمان هم میخواهید پیامک های خودتان را چک کنید، بر اساس نظریه ی گفته شده مغرتان از کار مهم تغییر مسیر می دهد به سمت چک کردن پیامک ها هدایت می شود و باز دوباره سمت کار مهم ولی سوالی که مطرح می شود این است که آیا توجه و تمرکزی که برای انجام کار مهمتان داشتید دوباره به همان شکل باز می گردد؟ برای اینکه بتوانید دوباره برای انجام کار اولیه خود متمرکز شوید ، باز به زمان و انرژی بیشتری خواهید داشت.
آسیب هایی که این رفتارها در روند زندگی این افراد می گذارد غیر قابل انکار است چرا که کم کم این افراد توانایی تشخیص اولویت مهمتر در زندگی خود را از دست می دهند و سریع با عوامل بیرونی چون سر و صدای بیرون تمرکز خود را از دست می دهند.
بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه استنفورد،  افرادی که اعتیاد شدید به انجام چندین کار همزمان را دارند، حواسشان راحت تر از بقیه افراد به طرق مختلف پرت می شود. و این افراد زمانی که می خواهند بر کار خاصی متمرکز شوند، ذهنشان ناخودآگاه آنها را به سمت کار های دیگر هدایت می کند.
حتی افرادی که سعی می کنند به بهترین نحو کار ها را همزمان اداره کنند در معرض آسیب جدی قرار دارند. همانطور که یکی از پژوهشگران مطرح، کلیفورد نس می گوید، چند وظیفه گرها توانایی درست انتخاب کردن کار های مرتبط را از دست می دهند و این موضوع نه تنها به خاطر عدم تمرکز بلکه به خاطر عدم درک و تحلیل درست نیز می باشد.
و اما بهتر است اشاره ای داشته باشیم به کارکرد های اجرایی که به ما کمک می کند بتوانیم تمرکز خود را افزایش داده و در راستای بهبود راندمان کار هایمان قدم برداریم . کارکرد های اجرایی مقاومت ما در برابر چند وظیفگی را افزایش می دهد. برای اینکه بتوانیم کار ها و وظایف اساسی خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم نیاز به تمرکز بالایی داریم و به همین دلیل نیاز به تمرین بالایی داریم تا بتوانیم مقاومت خود در برابر انجام همزمان کارها را افزایش دهیم.
خبر خوبی که برای چند وظیفه گر ها داریم این است که می توانند برای بهتر شدن تمرین بکنند و در نهایت نتیجه ی مطلوب را بگیرند.تعدادی دانش آموز داوطلب شدند تا در چند جلسه ی 10 دقیقه ای یا برای شمردن تعداد تنفش متمرکز شوند یا کار های دیگری چون: جستجو در هافینگتن پست، اسنپ چت یا باز فید.
فقط سه جلسه ی ده دقیقه ایی شمردن تنفس کافی بود تا میزان تمرکز این افراد افزایش پیدا کند و نکته ی مورد توجه اینجا بود که بهترین نتیجه را افرادی که اعتیاد به چند وظیفگی داشتند گرفتند.
بنابراین می توان برای افزایش تمرکز افرادی که اعتیاد به چندوظیفگی دارند ، تمرین های مختلفی از قبیل شمارش تنفس می تواند نتیجه ی مطلوب داشته باشد ولی برای اینکه این راه حل ها و تمرینات در طولانی مدت نتیجه بخش باشند  نیاز به تمرین و ممارست دارد و با یک بار انجام دادن این روش ها نتیجه ی مطلوب حاصل نخواهد شد.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا به افرادی که داوطلب شده بودند، به مدت هشت دقیقه درباره ی نحوه ی تمرکز کردن و ذهن آگاهی آموزش دادند و متوجه شدند همین جلسه ی کوتاه در افزایش تمرکز این افراد نتیجه بخش تر از خواندن روزنامه یا فقط استراحت کردن بوده است.
اگر با پژوهش بالا تحت تاثیر قرار گرفته اید پس حتما نتایج تحقیق بعدی را بخوانید.
در ادامه ی تحقیق ذکر شده، مدت آموزش ذهن آگاهی یا حضور در لحظه به داوطلبین به دوره های دو هفته ای افزایش پیدا کرده و همچنین آموزش هایی در زمینه فعالیت های روزانه از جمله نحوه ی غذا خوردن، تمرین تمرکز روزانه به مدت ده دقیقه و.... به آنها داده شد و نتیجه افزایش قابل توجه تمرکز این افراد وکاهش پراکندگی ذهنشان بود.
تمرینات ذهن آگاهی یا حواس جمعی به افراد در به یاد نگه داشتن اطلاعات نیز کمک بسزایی کرد . با کمک این تمرینات افراد داوطلب توانستند اطلاعات را به مدت طولانی در یاد نگه داشته و آنها را به حافظه ی بلند مدت انتقال دهند برای همیشه. داشتن تمرکز بالا برای به خاطر سپردن اطلاعات ضروری و غیر قابل انکار می باشد. اگر تمرکز کافی وجود نداشته باشد، حفظ کردن اعداد و ارقام و به طور کلی داده ها غیر ممکن خواهد بود.
تمامی داوطلبین در این تحقیقات دانش آموزان دبیرستانی بوده اند که با کمک این تمرینات ذهن آگاهی موفق شده اند نمرات GRE خود را تا سی درصد افزایش دهند که میزا ن قابل توجهی می باشد. اگر این تمرینات در دانش آموزان نتیجه ی مطلوب داشته و موجب شگفتی پژوهشگران شده است، مطمئنا می توان امیدوار بود بتوان از آن برای بزرگسالان در سنین مختلف نیز استفاده کرد.
یکی دیگر ازمواردی که علم کارکرد های اجرایی میتواند موثر واقع شود،  کنترل کردن هیجانات لحظه ای می باشد. همانطور که در فصل پنجم مطالعات کلیف سارون شاهد بودیم، داوطلبین توانسته بودند بعد از تمرینات و آموزش های سه ماهه، هیجانات لحظه ای خود را به طرز شگفت آوری به مدت پنج ماه کنترل کنند و همین موضوع به سلامت روانی و احساسی این افراد کمک بسزایی کرده بود.

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد