چگونه یک گروه با کارآیی بالا ایجاد نماییم
چگونه یک گروه با کارآیی بالا ایجاد نماییم
129 مشاهده
0 نظر
1396/09/18

چگونه یک گروه با کارآیی بالا ایجاد نماییم

چگونگی ایجاد یک گروه با کارایی بالا


NF/452

 چگونه یک گروه با کارآیی بالا ایجاد نماییم
دَنیِل گُلمَن
چه بخواهیم گروهی برای مدتی طولانی و یا برای یک پروژه کوتاه مدت تشکیل دهیم، تقریبا همه ما در کارهای مدرن در یک گروه کار می کنیم. و همه ما داستان هایی داریم با کسانی که به دلیلی در کار گروهی سنگ می انداختند. چند مثال از رفتارهای این گونه افراد را با شما به اشتراک می گذارم:
کسی که گروه را از مسیر برنامه ریزی شده خارج می کند و نهایتا تمرکز گروه به سوی مسائل کم اهمیت سوق پیدا می کند.
کسی که حرافی می کند و مرتب سخن دیگران را قطع کرده و خودش صحبت می کند.
کسانی که دانش کلیدی دارند ولی آنقدر خجالتی هستند که قادر به ابراز دانستنی های خود نیستند، حتی وقتی می دانند که دانش آنها بسیار ثمر بخش است.
آنهایی که مصمم به انجام یک کار بسیار مهم هستند ولی نهایتا در آن راستا کاری نمی کنند – و به کسی هم چیزی نمی گویند درست تا زمانی که وقت تحویل کار میرسد.
سرگروه هایی که توان مدیریت چنین افراد مشکل سازی را ندارند.
در برابر چنین افراد ناکارآمدی، رهبر یا عضو یک گروه چه کاری می تواند انجام دهد؟
و حال اگر خود شما یکی از این افراد ناکارآمد باشید، چگونه می توانید توانایی کار گروهی خود را افزایش دهید؟

هوش هیجانی-عاطفی و کار گروهی
هر کدام این نمونه ها مثال هایی از افرادی هستند که فاقد هوش هیجانی-عاطفی هستند. هوش هیجانی-عاطفی در محیط کاری ارزش بسیار بالایی دارد، علی الخصوص در کارهای گروهی.

بسیاری از توانایی های دوازده گانه هوش هیجانی-عاطفی که من و همکارم، ریچارد بُیاتیز(دانشگاه کِیس وست ریزرو)،از آنها به عنوان حیاتی در محیط کاری به آنها اشاره نمودیم، به افراد کمک می کنند که در کار گروهی از کارآیی بالاتری برخوردار باشند.
برای مثال افرادی که در خودآگاهی هیجانی-عاطفی، در کنترل هیجانی-عاطفی، همدلی، و مدیریت ناسازگاری ها تبحر دارند، در انجام کار گروهی بسیار اثرگذارند، چه به عنوان رهبر یک گروه یا عضو یک گروه. یکی از این مهارت ها، که کار گروهی است، مستقیما در ارتباط با رفتار تیمی است.
کار گروهی یعنی توانایی همکاری با دیگران با هدف رسیدن به یک خواست گروهی به صورت فعالانه، با تقسیم مسئولیت ها و پاداش ها و کمک رسانی به افزایش توانایی گروه. در این راستا شما همدلی نشان می دهید و محیطی مملو از احترام، کمک رسانی و همکاری را ایجاد می نمایید. شما می توانید دیگران را به تعهد فعالانه برای نیل به هدف، دعوت نمایید. رهبرانی که در کارگروهی تبحر دارند، روحیه می دهند، ارتباطات مثبت می سازند و برای آنها هویت گروهی افتخار آمیز است. رهبران تیمی ای که از هوش هیجانی-عاطفی برخوردار هستند، می دانند چه زمانی باید دعوت به تمرکز نمایند، چه زمانی کنترل زیاد لازم نیست و چه زمانی گوش دهند. و این توانمندی ها فقط در رابطه با کار گروهی نیست، کلید هرنوع همکاری شخصی و حرفه ای است.

در موقعیت های گروهی چگونه باید عمل کنید؟

برای بهبود مهارت خود در کارگروهی چه کاری باید انجام دهید؟
قبل از همه چیز باید در مورد رفتار گروهی خود ارزیابی ای واقع بینانه داشته باشید. در نیو تیم وُرک پرایمِر ، مطلبی که با همکاران و محققین مختلفی نوشتم، ریچارد بویاتیز در مورد تحقیقاتی که در دانشگاه کِیس وسترن ریزرو انجام شد، توضیح می دهد. در این تحقیقات گروهی ، از گروه ها ویدئوهایی ضبط شد. در این گروه ها ، همه هدف مشخص شده ای داشتند.
در ابتدا افراد تعلیم دیده ویدئو ها را با کد های خاصی مشخص کردند، برای اینکه بتوانند رفتار تیمی درست و غیر درست را جدا کنند. ولی خیلی سریع محققین به این نتیجه رسیدند که بهترین روش برای کمک به درک دانشجویان این بود که ویدئو ها را به آنها نشان دهند.
بعضی موقع ها دانشجویان وقتی خود را در عمل تماشا می کردند، خجالت می کشیدند و می دیدند که چگونه رفتار نامناسب آنها دیگران را به سوی رفتاری منفی سوق می داد.
آنها با دیدن این ویدئوها قبول کردند که چگونه وقت دیگران را در حرف های گروهی می گرفتند، چگونه به اعضایی که ساکت بودند، کم توجهی می کردند، یا اینکه خودشان ساکت و بی توجه بودند.
ویدئو ها به خوبی نمایان کردند که در اوایل تصیل دوره ام بی ای، دانشجویان در کارهای گروهی با یکدیگر در زمان فیلم برداری، در رقابت بودند. در حین کار گروهی و با گذشت زمان بیشتر به این نتیجه رسیدند که هدف همکاری است.
اگر نمی توانید چنین ویدئویی مستقیم از خودتان داشته باشید و یا حتی اگر می توانید، از کسانی که به آنها اعتماد دارید، نظر آنها را بخواهید. از آنها بپرسید که چه رفتار آنها کمک به کار گروهی می کند و چگونه رفتار های مضر بوده است. چنین بازخوردهایی بسیار ارزشمند است.

مهارت های کارگروهی خود را ایجاد نمایید

زمانی که نقاط ضعف خود را در زمینه همکاری دریافتید، وقت صرف نمایید و رفتار های مختلفی را آزمایش نمایید. اگر شما کسی هستید که معمولا زیاد وقت یک گروه را می گیرید، سعی کنید"کمی عقب نشینی کنید، بنگرید، گوش فرادهید".
در یک نشست گروهی، خودآگاهانه کمی عقب بنشینید. توجه کنید چه کسانی صحبت می کنند و چه کسانی صحبت نمی کنند.
به جهت صحبت ها توجه نمایید. دقت کنید که آیامفید است که در مورد جهت گیری صحبت ها تعمق کنیم و آیا این نکته برای رسیدن به هدف کارآمد است یا خیر.
در مسائل گروهی به چه نتیجه ای می رسید؟ با یک دوست نزدیک صحبت کنید.به او بگویید که خودتان چه دیدید ، چگونه می توانید رفتار خود را تغییر دهید و یا چگونه می توانید رفتار دیگران را تغییر دهید.
موفقیت گروهی وابسته به شرکت هر کدام از ما با مهارت های خاص است ، نه اینکه فقط انتظار داشته باشیم رهبر گروه کارهارا انجام دهید.

شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد