سیزده پیش داوری که زندگی را برای شما سخت می کند
سیزده پیش داوری که زندگی را برای شما سخت می کند
169 مشاهده
0 نظر
1396/11/02

سیزده پیش داوری که زندگی را برای شما سخت می کند

پیش داوری


NF/453

سیزده پیش داوری که زندگی را برای شما سخت می کند

دکتر تریویس بردبری
مغز انسان یک پدیده شگفت آور است. در مغز انسان هر روز 50000 فکر و 50000 عکس العمل شیمیایی در هر ثانیه رخ می دهد. با این توان عملکرد، ممکن است قضاوت ما این باشد که قضاوت ما دقیق است ولی این از واقعیت بسیار دور است.
قضاوت های ما غالبا دقیق نیستند چون در مغز پیش داوری های شناختی در مورد واقعیت ها وجود دارد. پیش داوری شناختی یعنی قضاوت های غیر منطقی در الگوهای استوار.
محققین به این نتیجه رسیده اند که پیش داوری شناختی موجب تخریب می شود، چون فرد قضاوت های ضعیف و غیر منطقی انجام می دهد:
یک تحقیق در دانشگاه کویینزلند نشان می دهد که زنان بلوند به طور متوسط درآمدی بالغ بر 7% بیشتر از زنان موقرمز یا مو قهوه ای داشتند.
یک تحقیق در دانشگاه دیوک نشان داد که افرادی که صورت هایی پخته دارند، موفقیت کاری بیشتری دارند نسبت به کسانی که صورتی بچگانه دارند. تعریفی که از صورت بچگانه دارند کسانی هستند که چانه کوچک، گونه های پهن و چشمان بزرگی دارند.
به نظر افراد کسانی صورت هایی پخته دارند که چانه ای بزرگتر، صورتی لاغرتر و چشمانی کوچک تر دارند.
یک تحقیق دانشگاه یِیل نشان می دهد که دانشمندان زن نه فقط بیشتر تمایل داشتند که دانشمندان مرد استخدام کنند که به مردان حقوقی هم بالغ بر 4000 دلار بیشتر پرداخت می کردند.
احتمالا اصلا این طور نیست که در این تحقیقات می خواستند به زنان بلوند حقوق بیشتری بدهند یا اینکه می خواستند کسانی که به نظر آنها صورت هایی پخته تر داشتند، موفق تر شوند نسبت به کسانی که صورت هایی بچگانه داشتند یا اینکه  از ابتدا می خواستند به دانشمندان مرد حقوقی بیشتر بدهند.
خب حال بد نیست با هم چند نوع رایج از پیش داوری های شناختی را که در زندگی های خودمان با آن مواجه می شویم، بررسی نماییم.
آگاهی بهترین راه برای غلبه بر چنین پیش داوری هایی است، بنابراین دقت کامل داشته باشید که پیش داوری ها چگونه بر شما اثر می گذارند
اثردلپذیری
این زمانی رخ می دهد که کسی فکر می کند، دو گزینه دارد، ولی گزینه سومی هم وجود دارد که می تواند گزینه دوم را قابل قبول تر به نظر بیآورد. برای مثال، شما به یک ماشین فروشی میروید، برای اینکه یا یک ماشین 30000 دلاری بخرید یا یک ماشین 40000دلاری. در ابتدا ماشین 40000 دلاری گران به نظر می آید، بدین دلیل فروشنده به شما یک ماشین 65000 دلاری نشان می دهد. یکباره ماشین 40000 دلاری به نظر شما در مقایسه، معقول به نظر می آید. این فروشنده از اثر دلپذیری استفاده می کند ، چون شما پیش داوری شناختی در مورد دلپذیری را دارید- چون فروشنده به خوبی می داند که شما حاضر به پرداخت 65000 دلار نیستید.
اثر پی برنده
اثر پی برنده در تمایل انسان به سوی تصمیم گیری های بر پایه احساسات، ظاهر می شود. برای مثال یک تحقیق در دانشگاه شوکوتو در ژاپن نشان می دهد که اشخاصی که در این بررسی شرکت کرده بودند، یک بیماری ای را که باعث مرگ 1286 نفر بین 10000 نفر شده بود به مراتب خطرناک تر ارزیابی کردند نسبت به بیماری ای کع دو برابر کشته داد. دلیل این قضاوت اشتباه این بود که در مورد اول، عکس های دلخراشی را مشاهده کردند در حالی که در مورد دوم فقط اعداد و ارقام و درصد ها را دیده بودند.
اعتقاد به اشتباه مسلم
این مشکل در کسانی دیده می شود که شخصیتی خشک و غیر قابل انعطاف دارند. برای مثال کسانی که فکر می کنند ضعف در کار بدلیل تنبلی است، در حالی که دلایل بسیار دیگری ممکن است باعث این معضل شده باشد. برای مثال ممکن است شخص با پروژه هایی مواجه می شود که به آنها علاقه ای ندارد، یا رفتار با او در خانواده چنان خشک است که بر روی عملکرد کاری او اثر می گذارد و یا اینکه توان روحی خود را از دست داده.
اثر آیدیوموتور
این زمانی رخ می دهد که افکار ما موجب حس هیجانات زیادی در ما می شود. برای مثال هنرپیشگان با دیدن صحنه های منقلب کننده می توانند عکس العمل لازم را بدست آورند.برای مثال فکر کردن به مرگ یک فرد نزدیک به خود، برای اینکه بتوانند در صحنه ای پشت سرهم گریه کنند. یا اینکه کسانی که توانمندی های خود را لیست می کنند یا به عبارتی به نحوی به دیگران ارائه می دهند و این امر باعث ایجاد حس شادی در آنان می شود.
اثر پیش داوری تایید عقیده
این زمانی است که ما نظر خود را از قبل داریم و برای تایید آن نیاز به نظر مثبت دیگران داریم. به عبارت دیگر، ما سعی نمی کنیم تحقیق کنیم بلکه تایید دیگران را نسبت به فکر خودمان جویا هستیم.
پیش داوری حفظ عقاید
این موجب می شود که افراد فکر کنند که اطلاعات قبلی نسبت به اطلاعات فعلی ارجح هستند. سعی نکنیم هر چه را که جدید است، رد کنیم. معمولا ایده های بزرگ با ایده های گذشته تفاوت بزرگی دارند.
اثر شترمرغی
این اثر زمانی رخ میدهد که ما مانند شترمرغ که در زمان هراس سر خود را در زمین پنهان می کند، نخواهیم در مورد مشکلات فکر کنیم، چون اذیت می شویم، ولی نهایتا مسئله این چنین حل نمی شود که فقط به تعویق می افتد.
عکس العمل به قوانین
عکس العمل به قوانین به معنی گرایش ما است نسبت به مقاومت در مقابل قوانین و مقررات. یک مثال بارز مقابله بچه ها در مقابل والدین سخت گیر است. سعی کنید به یک نوجوان بگویید که تو باید این کار را بکنی چون من این را به تو می گویم و خواهید دید که چگونه آن نوجوان مقررات را نقض خواهد کرد.به همین ترتیب کارمندانی که این حس را دارند که مدیریت رفتار خوبی با آنها ندارد و همیشه می خواهد نقش مدرس را ایفا کند، مقاومت خواهند کرد، بیشتر اعلام بیماری می کنند، از کار خود می کاهند و حتی از سازمان خواهند دزدید.
اثر هاله (حلقه نور)
اثر حلقه نور زمانی رخ می دهد که کسی اثری پایدار از خود بجا میگذارد و این اثر به قوت خود باقی می ماند. این نوع اثر را به کرات در نمره دادن میبینیم. برای مثال معلمین خیلی اوقات امتحان یک دانش آموز را تصحیح می کنند و اگر ارزیابی خوب باشد، در آینده هم به وی نمرات خوبی می دهند حتی اگر کارآیی آن دانشجو افت کرده باشد.همین اتفاق در محیط کار و ارتباطات شخصی هم رخ میدهن.
اثر بوق و کرنا
این اثر دقیقا متضاد اثر هاله است. اگر کسی در ابتدا ضعیف عمل کند، به این دید به او می نگرند و حتی اگر آن شخص زحمت بکشد، خوب کار کند و نتایج بهتری بیآورد، به او توجه نمی کنند.
سفسطه در برنامه ریزی
این گرایش به سوی این فکر است که می توانیم سریع تر از توان خود، کارها را انجام دهیم. نزد کسانی که کارها را همیشه به تعویق می اندازند، این مسئله به انجام کارهای نیمه تمام تبدیل میشود.چننین اشخاصی همواره بیش از توان خود، قول انجام کار می دهند.
اثر همرنگ جماعت شدن
این گرایش بعضی از افراد است به سوی انجام دادن کارهایی که هر کس دیگری انجام می دهد. این تبدیل به یک فکر در گروه میشود، به نحوی که همه به سوی انجام آن فکری میدوند که قبل از ایده های دیگر ارائه شده،دیگر فکر نمی کنند که باید ایده های بعدی را نیز بررسی نمود، حتی اگر بازدهی این طرزفکر پایین باشد.
پیشداوری به فرم نادیده گرفتن
اگر فکر کنید که همه چیزرا میدانید، برهمه چیز اشراف و تسلط دارید، دچار مشکل نادیده گرفتن دیگران هستید. فکر می کنید که هیچ نوع پیشداوری ندارید و دیگران همه پیشداوری دارند.

نتیجه
درک و قبول مسئله پیشداوری بسیار ارزشمند است چون به شما کمک می کند، نگرشی عینی تر داشته باشید و با دیگران به نحوی موثرتر تعامل داشته باشید.
شما تا به حال تجربه پیشداوری داشته اید؟
شرکت پرستو بهاران شرق، تهران
منابع انسانی : مشاوره شغلی، مشاوره به سازمان ها،  شناسایی، ارزیابی و معرفی مدیران کادر میانی و ارشد، تکنیک های مختلف و تخصصی مصاحبه، پیاده سازی پروسه های برون سپاری،معرفی متخصصین خارجی، آموزش حضوری و مجازی، سنجش عملکرد سازمانی ،تحقیقات کاربردی
به کانال تلگرام ما بپیوندید:
@novinfekr1
88457893
 به کانال تلگرام ما بپیوندید:
https://telegram.me/novinfekr1 

Parastoo Baharan-e-Shargh Co, Tehran-Iran
Human Resource Management, Case Studies, Reports, Researchبرای ثبت نظر باید وارد سایت شوید
نظری در ارتباط با این مقاله یافت نشد